ورزشگاه آلیانتس آرنا

دلیل این کار ترس بازیکنان از نا امنی فضای بازی بود. همچنین بارسلونا توانست رئال مادرید را در فینال کوپا دل جنرالیسمه در ورزشگاه برنابئو در حالی که فرانکو بازی را تماشا می کرد، شکست دهد و بخشی از اقتدار سابق خود را به نمایش بگذارد. آخرین بازی دو تیم نیز با برتری ۴-۱ رئال مادریدو هت تریک کریستیانو رونالدو همراه بود. اولین تیم لیورپول که در سال ۱۸۹۲ بنیاد نهاده شد، فقط از بازینکنان اسکاتلندی تشکیل شده بود که با پیراهنهای آبی – سفید بازی میکردند، و تازه در سال ۱۸۹۴ رنگ پیراهن آنها به قرمز تغییر کرد. مدتی بعد، در 6 مارس 1902 پس از آن که هیئت مدیره جدید باشگاه، «خوآن پادروس» را به عنوان اولین رئیس رسمی باشگاه انتخاب کردند، تیم فوتبال مادرید رسماً تاسیس شد. وی در سال ۲۰۰۹ از فوتبال حرفه ای خداحافظی کرد. اتفاقا در سال ۱۹۷۷ در رم هم که لیورپول برای اولین بار قهرمانی در جام باشگاههای اروپا را به دست آورد، همین تیم آلمانی حریفش در فینال بود.

البته در همان سال عنوان قهرمانی جام حذفی انگلیس را به دست آورد. در جام اتحادیه انگلیس در دیدار مقابل ناتینگهام فارست، بیش از گنجایش ورزشگاه بلیت فروخته شده بود. کاریکاتوریست مشهور سایت گل با انتشار یک کاریکاتور به برگزاری این دیدار واکنش نشان داد. این تیم در لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۰۵-۲۰۰۴ در ۲۵ ماه مه سال ۲۰۰۵ به فینال رسید و در یک دیدار تماشایی درمقابل آ. وی در سن ۳۷ سالگی و در کمال ناباوری طی یک سانحه رانندگی درگذشت و ایتالیا را در یک شوک بزرگ فرو برد. استادیوم این باشگاه پارک دو پرنس از نظر ظرفیت سومین ورزشگاه بزرگ فرانسه است و از سال ۱۹۷۴ تاکنون ورزشگاه اصلی پاری سن ژرمن بودهاست. جالب توجه، پیروزیهای بزرگ لیورپول بعد از صعود (مانند سال ۱۹۰۶)، یا به عبارتی بعد از آغاز به کار دوباره لیگ پس از دو جنگ جهانی است. جای سوال دارد که آیا اورتون می توانست بدون کمک جان هولدینگ در سال 1888 عضو لیگ شود . بازیکنان معروف آن زمان این تیم عبارت بودند از مارک لارنسن، گرام سونس، یان کالاگان، فیل نیل، کوین کیگان، جان توشاک، کنی دالگلیش و یان راش. موفقیت آمیزترین سالها در تاریخ باشگاه لیورپول، سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ بود که بهترین آن تحت هدایت باب پیسلی بود که نمایشهای او با این تیم، دوران بیل شنکلی را تداعی میکرد.

این نماد بر روی یک سپر قرار دارد، که در بالای آن شکلی از دروازه شنکلی قرار دارد که بر روی آن شعار معروف لیورپول تو هیچگاه تنها گام برنخواهی داشت (به انگلیسی You’ll Never Walk Alone) به چشم میخورد. اما در سال 1931 که آلفونسو از حکومت کنار رفت، هم کلمه رئال از نام باشگاه حذف شد و هم شکل تاج از روی آرم باشگاه برداشته شد و به جای آن، خطی تیره بر روی آرم باشگاه قرار گرفت. بدین ترتیب لیورپول در یکی از دشوارترین مراحل تاریخ خود قرار گرفت و در لیگ انگلیس هم به زمین خورد. سریعترین گل در لیگ قهرمانان اروپا تاریخچه: پس از ۱۰ ثانیه توسط Roy Makaay در ۷ مارس ۲۰۰۷ برابر رئال مادرید. لیورپول در سالهای ۱۹۷۸ در مقابل بروژ، ۱۹۸۱ در مقابل رئال مادرید، ۱۹۸۴ برابر آ. باخت سنگین ۵ بر ۰ مقابل رئال مادرید در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا ۱۴-۲۰۱۳، کاری کرد تا سهگانهٔ هاینکس تکرار نشود و پپ با همین دو جام ممکن فصل را به پایان برساند.

بر اساس قوانین دولت فرانسه پرونده لیگ یک فرانسه در فصل 10-20 لغو گردید و تیم پاری سن ژرمن در 30 آوریل 2020 به عنوان قهرمان اعلام شد. به دلیل یک تغییر قانون کوتاه مدت در یوفا، لیورپول اجازه یافت در فصل ۰۶-۲۰۰۵ بعد از پشت سر گذاشتن سه مرحله مقدماتی، در لیگ قهرمانان بازی کند. این مسیر قهرمانی در سال ۱۹۷۳ با غلبه بر بوروسیا مونشن گلادباخ و قهرمانی در جام یوفا، به تمام اروپا گسترش یافت. به علت تراکم بیش از حد تماشاگران در ورزشگاه هیلزبورو شفیلد، هواداران لیورپول مایوسانه سعی کردند خود را از ازدحام نجات دهند. لیورپول از سال ۱۸۹۲ در ورزشگاه آنفیلد بازی میکند، اما به احتمال زیاد از سال ۲۰۱۱ به ورزشگاه استنلی پارک نقل مکان خواهد کرد. سی را تاسیس کرد که در ورزشگاه آنفیلد بازی میکرد. نقطه اوج برتری لیورپول در تمام اروپا درتاریخ ۲۹ مه سال ۱۹۸۵ به پایان خود رسید. در سال 1888 لیگ فوتبال انگلیس راه اندازی شد و آنفیلد یکی از ورزشگاه های اصلی در لیگ به شمار می رفت . سال های بعدی بارسلونا چندان وضعیت درخشانی نداشت و تا ۱۹۰۸ میلادی تنها یک قهرمانی در مسابقات فوتبال کاتالونیا بدست آورد.

گفته میشود این نخستین بار در فوتبال انگلستان است که شرکتی حامی مالی لباسهای تمرین تیمی میشود. حامی مالی این تیم درخشان Bwin است که سرمایه گذاری بسیاری چشم گیری روی این تیم انجام داده است. از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۶ دو شرکت حامی مالی پیکارهای لیگ برتر انگلستان بودهاند که در میان آنها بانک بارکلیز مدت زمان بیشتری حامی مالی این مسابقات بودهاست. در فصل 99-1998 منچستر یونایتد به نخستین تیم انگلیسی تبدیل شد که هر سه جام لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را در یک فصل به دست می آورد. این تیم بعد از جنگ اول جهانی، ابتدا دوبار در لیگ چهارم شد، قبل از اینکه درسال ۱۹۲۲ و ۱۹۲۳ عنوان قهرمنی را به دست آورد. اما برخلاف این جام، در همان فصل در لیگ برتر انگلیس، به مقامی بالاتر از رده پنجم دست نیافت. در همین اثنا، واکنش پلیس برای جلوگیری از ازدحام، باعث شد تا عدهای از مردم زیر دست و پا له شده و کشته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید