هواداران باشگاه فوتبال بارسلونا

بلکه تیم های فوتبال آمریکایی، بیس بال و بسکتبال رده های نخست را از آن خود کردند تا نوبت به تیم های فوتبال برسد. همچنین طبق امار سال ۲۰۱۰ به طور رسمی تقریبا ۱۳۰۰ نفر در انجمن هواداران بارسا ثبت نام کردند که وظیفه آنها تبلیغ این باشگاه در مناطق مختلف است. مانوئل سانچز با 711 بازی در رده دوم بیشترین تعداد بازی در تیم است. تیم فوتسال این باشگاه هم به طور رسمی در سال ۱۹۷۸ تاسیس شد و شامل چهار تیم حرفه ای باشگاه بارسلونا (جز تیم فوتبال) می باشد. در همین دوره بود که زبان رسمی باشگاه نیز از کاستیلن به کاتالونیایی تغییر کرد. اولین لوگوی بارسا شامل تاجی در بالای تصویر به یاد تاج و تخت آراگون همراه خفاشی به عنوان نماد شاه جیمز بود که با دو شاخه از درخت برگ بو و درخت نخل احاطه شده بود. سرمربی تیم فوتبال رئال مادرید تصمیم سران باشگاه برای فروش یکی از بازیکنان آیندهدار تیمش را توجیه کرد.

پنج سال پس از این اتفاق بنیان گذار باشگاه پس از دوره ای افسردگی به دلیل مشکلات شخصی و اقتصادی خودکشی کرد. پس از مدتی در سال ۲۰۱۱ با عقد قراردادی به مبلغ ۱۵۰ ملیون یورو با بنیاد قطر، این تیم بالاخره به عدم پذیرش اسپانسر برای لباسش پایان داد. در 1908 میلادی، درحالی که باشگاه در شرایط مالی سختی قرار داشت و جز قهرمانی در مسابقات فوتبال کاتالونیا در 1905 میلادی تا آن زمان نتوانسته بود پیروزی دیگری به دست آورد، خوان گمپر به عنوان ریاست باشگاه برگزیده شد. سال های بعدی بارسلونا چندان وضعیت درخشانی نداشت و تا ۱۹۰۸ میلادی تنها یک قهرمانی در مسابقات فوتبال کاتالونیا بدست آورد. به هرشکل ستارگان تازه ای چون لوییس فیگو، پاتریک کلایورت، لوییز انریکه و ریوالدو در باشگاه ظاهر شدند و بارسا هر دو جام کوپا دل ری و لا لیگا را در سال 1998 بالای سر برد. در مه ۲۰۱۷، رئال برای سیوسومین بار به قهرمانی لا لیگا رسید. 25٪ از جمعیت اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند و بعد از رئال مادرید کـه 32٪ از اسپانیایی ها هوادار آن هستند، بارسا در جایگاه دوم قرار میگیرد. در سال ۲۰۱۰ مجله فوربز اعلام کرد باشگاه بارسلونا در حدود ۷۵۲ ملیون یورو ثروت دارد و جایگاه چهارم میان باشگاه های فوتبال پس از منچستر یونایتد، رئال مادرید و آرسنال را کسب کرد.

این اتفاق شروعی برای تبدیل شدن به عنوان یکی از مهم ترین نمادهای کاتالونیا بود و بسیاری از طرفداران به دلیل جایگاه اجتماعی از آن حمایت می کردند. سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۸ نیز به دلیل درگیر شدن باشگاه در سیاست، جامعه ورزشی آنرا تحت تاثیر قرار داده بود و با افت شدیدی مواجه شد. برترین گلزن بارسا تاکنون در تمام رقابت های رسمی، لیونل مسی با 453 گل (یکشنبه 26 اردیبهشت 1395) بوده است. رقابت های میان دو تیم قوی تر در لینگ لالیگا مربوط به بازی های بارسلونا و رئال مادرید است که به آن ال کلاسیکو یا El Clásico می گویند. آنها ۶۷-۱۹۶۶ توانستند جام قهرمانی اروپا را کسب کنند، در ۷۴-۱۹۷۳ جام اروپا را بردند و در سال ۹۵-۱۹۹۶ موفق شدند جام یوفا را ببرند و تبدیل به سومین تیمیشوند که به این عنوان دست یافتهاست. ظرفیت آن را تا ۶۰ هزار نفر افزایش دادند. در سال ۱۹۲۲ اعضای این باشگاه به بیش از ۲۰ هزار نفر رسید و باعث شد تیم توانایی تهیه ورزشگاه جدیدی داشته باشد.

در جهان نیز در رده چهارم قرار دارد. همچنین در لباسهای این مجموعه چند خط قرمز رنگ به شکلی کاملا استراتژیک مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین به عنوان نماد ملی گرایی کاتالان ها نقشی تاریخی در مبارزه های آنها داشته است. بنیاد پاریس سن ژرمن با هدف حمایت از کودکان محروم یا بیمار و همچنین جوانان و جوامع در معرض مشکل است. از زمان نونیز سیاستهای سختگیرانهای برای دستمزد و نظم و انضباط به جا مانده است. به گزارش خبرگزاری فارس، مجله فوربس فهرستی از 5 باشگاه ثروتمند جهان منتشر کرد. مطابق آنچه این نشریه معتبر اعلام کرد، تیم فوتبال آمریکایی دالاس کابوی با داشتن سرمایه ایی 5.7 میلیارد دلاری، ثروتمند ترین تیم باشگاهی ورزشی در سطح جهان شناخته شده است. از آن جایی که قهرمان سوپرکاپ، نخستین جام را در سال ۲۰۲۲ بالای سر میبرد، الکلاسیکوی امشب از اهمیت بالایی برخوردار است. در ازای فعالیتی که برای بارسلونا انجام می دهند در زمان بازدید از این باشگاه خدمات مفیدی نیز دریافت می کنند. پنج سال آینده سال های مفیدی برای بارسا بودند و نتایج شرکت این تیم در جام پیرنه، انتخاب به عنوان بهترین تیم لانگیدوک، میدی، ناحیه آکیتن، باسک و کاتالونیا بود. همچنین دوبار فتح یورو لیگ اروپا در کارنامه این تیم قرار دارد.

اما بازیکنانی که بهطور مستقیم از تیم خود به حریف رفتهاند، همیشه مورد غضب هواداران قرار گرفتند. ظرفیت ورزشگاه لس کورتس نیز به حداکثر رسیده بود اما افتخار آفرینی های بارسلونا موجب افزایش هواداران این تیم می شد و مسئولین با کمک هواداران به ساخت ورزشگاه نیوکمپ پرداختند. به دلیل کافی نبودن امکانات آنجا از نظر مسئولین باشگاه، پس از رسیدن جمعیت هواداران به ۲۰ هزار نفر در سال ۱۹۲۲ و با کمک های مالی هواداران توانستند به ورزشگاه بزرگتری به نام لس کورتس نقل مکان کنند. نقل مکان آنها به ورزشگاه لس کورتس که در آن زمان ۲۲ هزار نفر ظرفیت داشت از دیگر اتفاقات مهم آن دوران است. در ۱۴ مارس سال ۱۹۰۹ بارسلونا به ورزشگاه اینداستریا که هشت هزار نفر گمجایاش داشت منتقل شد. کمپ نو («میدان جدید»)، که غالباً به طور اشتباه «نیوکمپ» خوانده میشود ، ورزشگاه فوتبالی است که در شهر بارسلون در کشور اسپانیا قرار دارد. شعار اصلی بارسا «فراتر از یک باشگاه» است و با توجه به آن، بدیهی است که تنها به فوتبال محدود نیست و بیش از ده رشته ورزشی محبوب دیگر از جمله بسکتبال، فوتسال، هندبال و اسکیت هاکی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید