همه چیز درباره باشگاه بارسلونا ؛ از تاریخچه تا افتخارات بارسا

تیمهایی که در دوران حسرت لیورپول بارها قهرمان لیگ برتر شدند. ورزشگاه بارها دچار تغییر میزان گنجایش شد. تیم ملی فوتبال اسپانیا نیز یک رکورد منحصر به فرد در این ورزشگاه دارد. مونچی در اولین اقدامش، سکان هدایت تیم را به یولن لوپتگی، سرمربی سابق تیم ملی اسپانیا سپرد. در فصل بعد، مربی اتریشی به نام مکس مرکل که به خاطر نظم و دیسیپلین تاکتیکی و متدهای مخصوص تمرینی اش شناخته شده بود، به عنوان سرمربی باشگاه برگزیده شد. در آغاز فصل ۰۶-۲۰۰۵ خوان د راموس به عنوان سرمربی باشگاه انتخاب شد. بدهیهای فراوان و مشکلات مالی در این سالها باشگاه را تا آستانه ورشکستگی برد. وامهای سنگین از یک سو و دستمزد بازیکنان از سوی دیگر، مشکلات عدیدهای را برای مدیران باشگاه به وجود آورد. بدهیهای فراوان در هنگام ساخت ورزشگاه سانچز پیس خوان از یک سو و درآمد کم باشگاه از سوی دیگر، مشکلات عدیدهای را برای باشگاه به وجود آورد.

به همین دلیل سویا مجبور شد تا تعدادی از بهترین بازیکنانش را به تیمهای متمول بفروشد تا بتواند به حیات خویش ادامه دهد. فدراسیون فوتبال اسپانیا تکلیف دربی نیمه تمام منطقه آندلس را که به دلیل تخلف یکی از هواداران تیم میزبان متوقف شد را مشخص شد کرد. منتقدین عمدتاً خریدهای نقل و انتقالاتی هولییر را به عنوان دلیل تعدادی از فصول ضعیف در سال های بعد ذکر کردند. نظام آموزشی لاماسیا آنقدر دقیق و سنجیده عمل می کند که اگر شاگردی نخواست به مسی و اینیستا تبدیل شود بتواند مانند دیگر نوجوانان از کمک های مدرسه برای یافتن شغل استفاده کند. دوران بازگشت این تیم 3 سال دیگر هم طول کشید تا آنتونیو کونته دیگر اسطوره این تیم دوباره وارد باشگاه شد و هدایت این تیم را به عهده گرفت. در دهه ۱۹۷۰ میلادی، باشگاه سویا از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار بدی داشت. از جمله این فروشها میتوان به مانوئل روییز سوسا به اتلتیکو مادرید، گایگو به بارسلونا و همچنین خوان باتیستا آگوئرو به رئال مادرید اشاره کرد.

پذیرش در آکادمی فوتبال بارسلونا علاوه بر مزایایی مانند خوابگاه، حملونقل، بیمه و غذا شامل موارد دیگری نیز هست که در زیر به آنها اشاره شده است. باشگاه فوتبال سویا از جمله باشگاههایی است که همواره بازیکنان صاحب نام و مطرحی را در ترکیب خود داشتهاست که بسیاری از آنان از آکادمی خود باشگاه سر برآوردهاند. علیرغم این نتایج خوب، سویا در لالیگا دوباره پنجم شد و از راهیابی به لیگ قهرمانان اروپا از طریق لیگ بازماند. هر چند با ناکامی در کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا، فصل ناموفقی برای سویا سپری گشت، ولی با بازگشت دوباره مونچی به سویا، سیستم مدیریت ورزشی باشگاه دوباره به روال سابقش بازگشت. از اولین تصمیماتی که دل نیدو گرفت، منصوب کردن مونچی به عنوان مدیر ورزشی باشگاه سویا بود. اسپانیا در دیدارهایی که از حریفانش در این استادیوم میزبانی کرده، هرگز شکست نخوردهاست. خشونت بی مرز؛ تعلیق بازی در فوتبال اسپانیا! او تقریباً یک گلزن بی همتا بود و استاد شوت های تک ضرب به شمار می رفت. لیورپول پس از دومین قهرمانی، پایه هایش را در لیگ برتر محکم تر بست، بی آنکه در سال های بعد به موفقیت خوبی برسد. بازبی که از سال 1945 بر سر کار بود، باشگاه را از جنگ جهانی دوم خارج کرد و تنها در چند سال تیم را به برندگان جام تبدیل کرد.

باشگاه بارسلونا قصد دارد ظاهر و ظرفیت نیوکمپ را نغییر و افزایش دهد. فونت سانسریف نوشتهی روی لوگو بارسلونا توسط توبیاس فررجونز ساخته شد و با نام Interstate Bold به ثبت رسید. باشگاه فوتبال سویا در طول تاریخش، سرمربیان بزرگ و صاحب نامی را بر روی نیمکت خود دیدهاست. به عقیده گاسپرینی، پیرلو می تواند روی نیمکت یوونتوس تجربه کسب کند. مانولو خیمنز، بازیکن اسبق سویا که سالها در این تیم بازی کرده بود و در آن برهه زمانی در تیم ب سویا (سویا اتلتیکو)نتایج خوبی کسب کرده بود، به عنوان جایگزین راموس برگزیده شد. رئال مادرید با بدست آوردن ۶۰۴ امتیاز، رکورددار کسب امتیاز در کل چمپیونزلیگ میباش که در فرمت جدید هم رئال با ۳۷۱ امتیاز رکورددار میباشد. این گروه پیش از خرید سهام باشگاه لیورپول، در بخش ورزش به موفقیتهای کلانی با تیم بوستون ردساکس که یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین تیمهای بیسبال میباشد به دست آوردهاست.

دیدگاهتان را بنویسید