فهرست رکوردها و آمار باشگاه فوتبال بایرن مونیخ

بارسا بیشتر از هر تیم بزرگ دیگری در دنیا بر پروراندن بازیکنان خود تاکید دارد، اما دیگر تیمهای فوتبال اغلب شبیه سازمان ملل هستند – مثلا در فهرست یازده بازیکن اصلی آرسنال معمولا تنها دو بازیکن بریتانیایی وجود دارد. بارسا از این ایده که چیزی «بیش از یک باشگاه» است، برای پروراندن رابطهای دوسویه با هوادارانش استفاده کرده. بارسلونا، بالاتر از رئال مادرید و بایرن مونیخ به عنوان ارزشمند ترین باشگاه فوتبال جهان شناخته شده است. پرز دوباره شروع به خرید بازیکنان سرشناس و گرانقیمت برای تیم رئال کرد. این اردو اگرچه به لحاظ مالی باشگاه را در امان نگه میداشت، اما نیمی از تیم به دنبال پناهندگی در کشورهای فرانسه و مکزیک بودند. این تیم توسط علاقهمندان به فوتبال اسپانیا تأسیس شد و سپس از حمایت پادشاه برخوردار گشت. باشگاه بارسلونا درلایگای اسپانیا جزو سه تیمی اسـت کـه هرگز بـه دسته پایین تر سقوط نکرده اسـت. این ورزشگاه جزو ورزشگاه هاي 5 ستاره یوفا بوده و تا کنون میزبان مسابقات بسیاری در رده هاي بالای بین المللی و فینال هاي لیگ قهرمانان اروپا، بوده اسـت. این تیم به دلیل بازی حرفهای و تاکتیکی و بردهای پشت سر هم در بازیهای ملی و بین المللی به موفقیت در فوتبال دست یافته است.

بارسا اخیرا رقیب قدیمیاش، رئال مادرید را پشت سر گذاشت و قهرمانی لیگ اسپانیا را از آن خود کرد. در 1902 میلادی باشگاه نخستین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر برد و نیز در همان سال در فینال نخستین دوره کوپا دل ری بـه مصاف بیزکایا رفت کـه 1 – 2 مغلوب شد. مدرسهای رو به گسترش است که به همان اندازه که بر مهارتهای بازی فوتبال تاکید میکند، به پرورش شخصیت بازیکنان نیز اهمیت میدهد. کهکشانی ها با دراختیار داشتن ثروتی بالغ بر 4.75 میلیارد دلار در این جایگاه قرار دارد. باشگاه فوتبال بارسلونا در شهر بارسلون در منطقهي کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. این یک مقالهٔ خرد فوتبال در اسپانیا است. پاسخ این پرسش به گونهای قطعی که مایه افتخار و سربلندی طرفداران این تیم باشد، روشن نیست، اما بیتردید اکنون بارسا بهترین تیم دنیاست و معیاری است که دیگر تیمهای فوتبال باید خود را با آن بسنجند. یک پاسخ روشن این است که این تیم در ورزشی بازی میکند که آدمهای دمدمیمزاج فوقالعاده زیادی در آن وجود دارند؛ اما بارسا همواره توپ را در حال حرکت حفظ میکند، مالکیت آن را در بخش بزرگی از زمان بازی در اختیار دارد و حریفانشان را زیر فشاری دائم میبرد، اما یک پاسخ دیگر هم برای این پرسش وجود دارد که تا این اندازه آشکار نیست و دلالتهایی فراتر از زمین بازی دارد. بارسا راهحلی ویژه برای برخی از بحثانگیزترین مسائل نظریه مدیریت ارائه داد. توازن درست میان ستارهها و دیگر اعضای تیم کدام است؟

راز موفقیت باشگاه در جذب حامیان مالی درجه یک، داشتن قرارداد ۱۳ ساله و ۳۰۳ میلیون پوندی با کمپانی نایک است که از سال ۲۰۰۲ طراحی و تولید لباس تیم را بر عهده گرفته است. اسم رسمی آن، «استادی دل اف سی بارسلونا» (ورزشگاه باشگاه فوتبال بارسلونا) بود که در سال ۲۰۰۰ با رای اعضای باشگاه مبنی بر تغییر نام آن به لقب محبوب کمپ نو، این نام به عنوان نام رسمی ورزشگاه انتخاب شد. اسم رسمی آن، «استادی دل اف سی بارسلونا» «ورزشگاه باشگاه فوتبال بارسلونا» بود کـه درسال 2000 با رای اعضای باشگاه مبنی بر تغییر نام آن بـه لقب محبوب کمپ نو، این نام بعنوان نام رسمی ورزشگاه انتخاب شد. سال گذشته قراردادی پنجساله را به مبلغ حداقل 165 میلیون یورو با اسپانسری قطری به نام «سرمایهگذاری ورزشی قطر» امضا کرد که بر پایه آن، لوگوی تجاری این بنگاه نیز برای نخستین بار روی پیراهنهای این تیم نقش میشود.

گمپر در 5 دوره متفاوت، در میان سال هاي 1908 تا 1925، ریاست باشگاه را بر عهده داشت، و مجموعاً حدود 25 سال را در خدمت باشگاه گذراند. در 1908 میلادی، درحالی کـه باشگاه در شرایط مالی سختی قرار داشت و جز قهرمانی در مسابقات فوتبال کاتالونیا در 1905 میلادی تا آن زمان نتوانسته بود پیروزی دیگری بـه دست آورد، خوان گمپر بعنوان ریاست باشگاه برگزیده شد. کمپ نو ««میدان جدید»»، کـه غالباً بطور اشتباه «نیوکمپ» خوانده میشود ، ورزشگاه فوتبالی اسـت کـه در شهر بارسلون در کشور اسپانیا قرار دارد. این تیم که در سال 2010-2009 درآمدی معادل 398 میلیون یورو (488 میلیون دلار) داشت، در فهرست دلوات از پردرآمدترین باشگاههای فوتبال دنیا، بعد از رئال مادرید در رده دوم قرار دارد (پارسال درآمد رئال 439 میلیون یورو بود). در اینبخش مجموعه اي بی نظیر از عکس پروفایل بارسلونا و هواداران این تیم محبوب اسپانیایی را مرور میکنیم. در سال 1905، رنگهای سفید و مشکی برای اولین بار در طراحی لباسهای تیم یونتوس به کار گرفته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید