فراز و نشیب های تیم محبوب یوونتوس از ابتدا تاکنون

از برجستهترین بازیکنان این دوره تاریخ باشگاه لیورپول میتوان به جک پارکینسون، هری چمبرز، گوردون هاجسون، الیشا اسکات، باب پیزلی، ادی اسپایسر و بیلی لیدل اشاره کرد. به دلیل یک تغییر قانون کوتاه مدت در یوفا، لیورپول اجازه یافت در فصل 2005-06 بعد از پشت سر گذاشتن سه مرحله مقدماتی، در لیگ قهرمانان بازی کند. میلان شد. در فصل 2013-14 لیورپول پس از5 سال غیبت در لیگ قهرمانان اروپا توانست با ایستادن در رتبه دوم جدول لیگ برتر جواز حضور در مسابقات لیگ قهرمانان را به دست آورد. در 8 اکتبر 2015 یورگن کلوپ به عنوان سرمربی این باشگاه انتخاب شد. البته لیورپول کلوپ در آن فصل در لیگ به مقامی بهتر از هشتم دست نیافت، در جام حذفی در مرحله یک شانزدهم نهایی حذف شد و در جام اتحادیه و لیگ اروپا به مقام نایب قهرمانی دست یافت. لیورپول در آن فصل در لیگ چهارم شد، در جام حذفی در دور چهارم حذف شدند و در جام اتحادیه از نیمه نهایی بالاتر نرفتند. اتلتیکو خیلی زود و در مراحل اولیه جام باشگاه های اروپا در فصل 1972 | 73 حذف شد و پس از آن بر روی لیگ تمرکز کرد.

این لوگوی جدید نیز به مدت 10 سال بر روی پیراهن رئالیها قرار گرفت. البته در همان سال عنوان قهرمانی جام حذفی را به دست آورد. پس از حادثه هیسل، کنی دالگلیش به عنوان سرمربی – بازیکن در لیورپول آغاز به کرد که در فصل نخست سرمربیگریش (1985-86) توانست این تیم را فاتح لیگ و جام حذفی کند. پس از پیزلی، دستیار او جو فاگان به سمت سرمربیگری این تیم برگزیده شد. باب پیزلی تا به امروز تنها سرمربی است که توانسته با یک تیم سه بار قهرمان جام باشگاههای اروپا شود. او با خرید بازیکنانی هم مانند: جان بارنز، جان الدریج و پیتر بیردزلی عملکرد تیم را دوباره احیا کرد. از بزرگترین بازیکنان این دوره از تاریخ باشگاه لیورپول (1959-1985) میتوان به بازیکنانی همچون: راجر هانت، کنی دالگلیش، یان کلهن ،کوین کیگان، فیل نیل، ری کلمنس، آلان کندی، فیل تامپسون، گرام سونس، املین هیوز و یان راش اشاره کرد.

لیورپول در این فصل با ارائه بازیهای زیبا و درخشش دو مهاجم خود لوییز سوارز و دنیل استوریج و با زدن 101 گل در مسابقات لیگ، بار دیگر توجهات را به سوی خود جلب کرد. از طرف دیگر تا دهه 50 میلادی باشگاه اتلتیکو باشگاه رژیم فرانسیسکو فرانکو بود و توسط چند تن از افراد نیروی هوایی پایه گذاری شد (باشگاه اتلتیکو آواسیون) اما از دهه 50 رژیم روبه سوی رئال مادرید آورد. قرارداد مدافع فرانسوی تیم فوتبال بارسلونا از سوی این باشگاه تمدید شد. این تیم در دهه90 میلادی بهطور کامل به یک تیم معمولی تبدیل شده بود، به نحوی که در این دهه تنها یک مرتبه در فینال 1992 با شکست ساندرلند قهرمان جام حذفی شد. باخت ۵-۲ بایرن در برابر دورتموند در جام حذفی سال ۲۰۱۲، سنگینترین شکست بایرن در بازیهای فینال تاکنون است. آنها در بازی رفت 3 بر 0 در ورزشگاه نیوکمپ شکست خوردند تا امیدهای طرفداران لیورپول کمرنگ بشود.

در این بازی، رایان گیگز برای 930 بار برای منچستر یونایتد به میدان رفت و رکورد بابی چارلتون را شکست. فاجعه ورزشگاه هیسل نام باشگاه را در اروپا کمی بدنام کرد چرا که در آن حادثه ۳۹ هوادار یوونتوسی به دنبال فرار از دست هواداران لیورپولی کشته شدند. در این حادثه 766 نفر زخمی و 96 هوادار لیورپول جان خود را از دست دادند. این حادثه سبب کشته شدن 39 نفر و زخمی شدن 600 نفر شد که اکثراً از طرفداران یوونتوس بودند. مصدومیت صلاح در بازیهای لیگ، نگرانی طرفداران را بیشتر کرد. تحت مدیریت بیل شنکلی، لیورپول 3 عنوان قهرمانی در لیگ، 2 عنوان در جام حذفی و 1 عنوان در جام یوفا، که نخستین جام اروپایی تاریخ باشگاه محسوب میشد را به دستآورد. فاگان در فصل اول حضور خود (1983-84) در این باشگاه به عنوان سرمربی توانست سه گانه لیگ، اتحادیه و جام باشگاههای اروپا را برای لیورپول کسب کند.

وی در سال 1953 تصمیم به خرید بازیکنان بزرگی برای تیمش گرفت که در اولین قدم، توانست «آلفردو دی استفانو» یکی از ستارگان فوتبال آن زمان را به تیم خودش جذب کند. باشگاه فوتبال بارسلونا با ۲۱ قهرمانی در لالیگا، ۲۵ قهرمانی در کوپا دل ری، ۱۰ قهرمانی در سوپرجام اسپانیا و ۲ قهرمانی در کوپا دی لالیگا، بعد از رئال مادرید پرافتخارترین تیم اسپانیا است. در دهه هفتاد، رئالیها موفق به کسب ۵ لیگ اسپانیا و ۳ جام حذفی شدند. آنان توانستند در فصل 2000-01 سه جام یوفا، اتحادیه و جام حذفی را توامان فتح کنند. فشار یوونتوسیها به دیوارهای پیرامون ورزشگاه، منجر به ویرانی آن گشت و سبب شد که دیوار بر روی آنان ویران شود. رم، توانست در ضربات پنالتی حریف خود را از پیش روی بردارد و برای چهارمین مرتبه قهرمان اروپا شود. اما در کمال تعجب، این مسابقه در همان روز در حضور تماشاگران برگزار شد که یوونتوس با نتیجه 1 بر 0 این بازی را برنده شد.

دیدگاهتان را بنویسید