فراز و نشیب های تیم محبوب یوونتوس از ابتدا تاکنون

لیورپول اولین فصل بازی در لیگ دسته اول را با ایستادن در انتهای جدول به پایان برد و دوباره به دسته دوم صعود کرد، برخلاف اورتون که در آن فصل، نایب قهرمان لیگ شد. برخلاف تصور کلی، در رده های نخست این فهرست، تیم های باشگاهی فوتبال قرار نگرفتند. گروه ورزشی فینوی (به انگلیسی: Fenway Sports Group) با کوته نوشت (FSG) شرکت سرمایهگذار آمریکایی است که مالکیت باشگاههای بوستون ردساکس در لیگ برتر بیسبال آمریکا و لیورپول در لیگ برتر فوتبال انگلستان را داراست. لیورپول پس از دومین قهرمانی، پایه هایش را در لیگ برتر محکم کرد، بدون این که در سال های بعد به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند. اولین رویارویی با اورتون نیز پس از صعود لیورپول از دسته سوم به یکم در دو سال بعد اتفاق افتاد. این باشگاه در سال 1892 تأسیس گردید و به سرعت در فوتبال انگلستان به تیم قدرتمندی بدل شد که بین سال های 1900 و 1947 ، پنج بار قهرمان لیگ شد.

باشگاه فوتبال لیورپول برای نخستین بار در فصل ۱۹۰۰-۱۹۰۱ موفق به کسب مقام قهرمانی در لیگ دسته اول انگلیس شد. با توجه به اینکه فاگان هدایت تیمی را برعهده گرفته بود که سال ها بر فوتبال انگلیس و اروپا سلطه داشت، بسیار انتظار نتایج فوق العاده از او داشتند. در تیم اول بانوان که توسط سرمربی توماس ورول هدایت میشود، چندین نفر از اعضای تیم ملی جوانان آلمان حضور دارند. در پایان فصل پپ گواردیولا از هدایت بارسا کنارهگیری کرد. سه روز پس از آن شکست رئال مادرید در رقابتهای لالیگا جام را برای بارسلونا در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ به ارمغان آورد. این استادیوم برای معماری خود مشهور است که در آخرین مسابقهٔ بوندسلیگا در فصل ۷۲-۱۹۷۱ به بهرهبرداری رسید. سالهای ۵۱ و ۵۲ با عنوان فصل ۵ کاپ معروف است. پس از این قهرمانی لیورپول موفق به کسب هفده عنوان دیگر قهرمانی در لیگ انگلیس، هفت عنوان در جام حذفی و هشت عنوان در لیگ کاپ شد.

وی همچنین شش مرتبه نایب قهرمانی با را در مسابقات مختلف لیورپول تجربه کردهاست. وی با کسب سه عنوان قهرمانی در مسابقات جام باشگاههای اروپا، بطور مشترک با کارلو آنچلوتی رکورددار بیشترین تعداد قهرمانی در این مسابقات میباشد. در این سال مقرر شد تا چهار تیم اول بهطور مستقیم به لیگ قهرمانان بروند؛ سه تیم اول به صورت مستقیم و تیم چهارم هم به مسابقات پلیآف برود. این باشگاه نه مرتبه به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کرده است که تنها دوبار به قهرمانی دست پیدا کرده . اگر باشگاهی آن قدر بزرگ و دارای منابع مالی مکفی باشد که بتواند به ساختار GmbH فکر کند، آن وقت پیچیدگیها نه چندان بیشتر ساختار AG معضل بزرگی برای آن نخواهد بود و احتمالا سراغ این ساختار میرود. به بیان دیگر، هویت یوونتوس با فوتبال تعریف میشود و نه با ستارههایش. باشگاه فوتبال یوونتوس یکی از قدیمی ترین و مشهورترین باشگاه های فوتبال جهان است.

این باشگاه رقابت دیرینهای با رئال مادرید دارد و به مسابقهای که بین این دو تیم برگزار میشود اصطلاحاً ال کلاسیکو گفته میشود. همانطور که در بالا اشاره شد، هزینههای این آکادمی بسته به برنامه انتخابی شما بین ۱۶۰۰۰ تا ۵۳۰۰۰ یورو است. رکورد گران قیمت ترین فروش باشگاه نیز در دسامبر 2008 و در حالی رخ داد که روبینیو با 47 میلیون یورو (32٫5 میلیون پوند) به تیم منچستر سیتی پیوست. لیورپول شدیدترین رقابت ها را با باشگاههای فوتبال منچستر یونایتد و اورتون، که معمولاً با این تیم دربی مرزی ساید را برگزار می کند، دارد. خوان گمپر از پیشگامان فوتبال سوئیس و همچنین بازیکن فوتبال و نیز مدیرعامل چند باشگاه ورزشی بود که باشگاه های فوتبال بسیاری را تاسیس کرد. شهرک ورزشی والدبباس در ۱۲۰ هکتار در نزدیکی فرودگاه باراخاس مادرید قرار دارد و از زیباترین و بزرگترین مجموعههای ورزشی در دنیا است. این مجموعه سرمایهگذار ورزشی علاوه بر مالکیت باشگاه بوستون رد ساکس و لیورپول، مالکیت فینوی پارک ورزشگاه اختصاصی باشگاه بوستون رد ساکس در شهر بوستون و ورزشگاه آنفیلد در شهر لیورپول را نیز داراست. او همچنین علاوه بر منچستر یونایتد، مالک تیم فوتبال آمریکایی تاماپا بی بوکانیرز هم بود. منچستر یونایتد در سال 1878 با نام نیوتون هیث تاسیس شد و بعد ها در سال 1902 به نام کنونی نامیده شد.

در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸، باشگاه رئال اعلام کرد که جولن لوپتگی سرمربی تیم ملی اسپانیا بعد از جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ سرمربی رئال خواهد شد. در سال ۱۸۹۲ هیئت مدیره باشگاه اورتون با جان هولدینگ مالک زمین آنفیلد در زمینه بالا بودن نرخ اجاره زمین آنفیلد دچار اختلاف شدند که سپس آنها مجبور به ترک زمین آنفیلد و نقل مکان به گودیسون پارک شدند. پیزلی همچنین به عنوان یکی از مدیران باشگاه، عضو هیئت مدیره لیورپول نیز انتخاب شد. در سال2019-2020 لیورپول در جدول لیگ انگلیس با قدرت و اختلاف صدر نشین شد اما در لیگ قهرمانان اروپا در مقابل اتلتیکو تن به باخت داد و حذف شد. آنها همچنین پنج بار در سالهای ۱۹۷۷، ۱۹۷۸، ۱۹۸۱ و ۲۰۰۵ قهرمان لیگ قهرمانان شدهاند. در سال 2001 تغییراتی در شکل ظاهری لوگو ایجاد شد، خطوط دور حروف در هم ادغام شدند و رنگ خط دور قاب و حروف به آبی تغییر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید