سیر تکامل لوگو بارسلونا

بعدها هنگام تهیه گزارش رسانه های مادریدی متوجه نام سانتیاگو برناپئو شدند که یکی از مدیران با سابقه و حامیان فرانکو بود و جنجال زیادی ایجاد کرد. اما در سال 1931 که آلفونسو از حکومت کنار رفت، هم کلمه رئال از نام باشگاه حذف شد و هم شکل تاج از روی آرم باشگاه برداشته شد و به جای آن، خطی تیره بر روی آرم باشگاه قرار گرفت. تیم های زنان بارسلونا شامل تیم فوتبال زنان به عنوان زیر مجموعه ای از بخش فوتبال و تیم والیبال زنان به صورت مستقل می باشد. نتایج حاصل از مسابقات ملی و منطقه ای این تیم، در مسابقه هایی مانند فوتبال کاتالونیا و کوپا دل ری رضایت بخش بود. پنج سال پس از این اتفاق بنیان گذار باشگاه پس از دوره ای افسردگی به دلیل مشکلات شخصی و اقتصادی خودکشی کرد. پس از مدتی در سال ۲۰۱۱ با عقد قراردادی به مبلغ ۱۵۰ ملیون یورو با بنیاد قطر، این تیم بالاخره به عدم پذیرش اسپانسر برای لباسش پایان داد. در همین دوره بود که زبان رسمی باشگاه نیز از کاستیلن به کاتالونیایی تغییر کرد.

با برگزاری جلسات مختلف، در نهایت حکم نهایی دادگاه ورزشی کشور محرومیتها و مجازاتهای باشگاههای متخلف را صادر کرد. همانگونه که از شعار باشگاه «فراتر از یک باشگاه» بر میآید این باشگاه تنها به فوتبال محدود نبوده و برخلاف باشگاههای ورزشی شمال آمریکا به ورزشهای دیگر و حتی به ایفای نقشی فرهنگی نیز میپردازد. اولین لوگوی بارسا شامل تاجی در بالای تصویر به یاد تاج و تخت آراگون همراه خفاشی به عنوان نماد شاه جیمز بود که با دو شاخه از درخت برگ بو و درخت نخل احاطه شده بود. رئالیها اولین لیگ خود را در فصل ۳۱-۱۹۳۲ کسب کردند و سال بعد نیز این عنوان را کسب کردند تا اولین تیمی باشند که این جام را دو سال پیاپی کسب میکنند. این اعضا هزینه عضویت سالانهای را پرداخت میکنند که به آنها اجازه شرکت در انتخابات مربوط به هیئت مدیره را میدهد که ریاست این هیات مسئولیت اداره باشگاه را در اختیار دارد. پنج سال آینده سال های مفیدی برای بارسا بودند و نتایج شرکت این تیم در جام پیرنه، انتخاب به عنوان بهترین تیم لانگیدوک، میدی، ناحیه آکیتن، باسک و کاتالونیا بود.

سال های بعدی بارسلونا چندان وضعیت درخشانی نداشت و تا ۱۹۰۸ میلادی تنها یک قهرمانی در مسابقات فوتبال کاتالونیا بدست آورد. دانیل از یک آکادمی دیگر آمده بود و فرصت نداشت خودی نشان دهد. در سال ۱۹۲۵ طی اتفاقی که در یکی از مسابقات افتاد، دیکتاتوری میگوئل پریمو ده ریورا شش ماه باشگاه را تعطیل کرد و گمپر نیز مجبور به استعفا از ریاست شد. تیم هاکی بارسلونا در مسابقات جام پادشاه، اوکی لیگا و لیگ اروپا به قهرمانی رسیده است. این تیم نیز توانسته افتخاراتی در مسابقات لیگ اسپانیا، جام اسپانیا و کوپا دل ری بیافریند. سه سال بعد یعنی در ۱۹۰۲ باشگاه بارسلونا اولین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر برد و در مسابقات کوپا دل ری نیز تا مرحله فینال رفت اما مقابل بیزکایا ۲ بر ۱ مغلوب شد. در رقابت های اروپایی نیز با شکست سمپدوریا در فینال جام در جام اروپا 1989 و لیگ قهرمانان اروپا 1992 هر دو عنوان قهرمانی را به دست آورد.

جالب است بدانید که رقابت میان این دو تیم تنها ورزشی نیست بلکه ریشه ای تاریخی دارد. رقابت های میان دو تیم قوی تر در لینگ لالیگا مربوط به بازی های بارسلونا و رئال مادرید است که به آن ال کلاسیکو یا El Clásico می گویند. رئال مادرید، اولین و تنها تیمی است که سه بار پیاپی قهرمان جام باشگاههای جهان شدهاست. برند رئال مادرید با ارزش 1.419 میلیون یورو ارزشمندترین برند فوتبال دنیاست و در سال 2020 برای دومین بار متوالی در صدر فهرست Brand Finance Football بالاتر از باشگاههای بارسلونا و منچستر یونایتد قرار گرفت. قرار گرفتن بارسلونا در صدر ارزشمندترین باشگاههای جهان در حالی صورت میگیرد که این باشگاه در ماههای اخیر با “ابر ستاره” خود “لیونل مسی” به چالشهای زیادی خورده است. به طور دقیق باشگاه بارسلونا علاوه بر فوتبال چهارده رشته ورزشی دیگر را در خود جای داده است که بسکتبال، فوتسال، هندبال و هاکی جز تیم های حرفه ای این باشگاه هستند. روبرتو باجوی افسانه ای که به «دم اسبی آسمانی» مشهور است علی رغم ناکامی در فینال جام جهانی ۱۹۹۴ افتخارات زیادی با یوونتوس بدست آورد. در سال 2010 منچستریونایتد 2 بر 1 استون ویلا را در بازی نهایی جام اتحادیه شکست داد و توانست برای اولین بار در این جام، از مقام قهرمانی خود دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید