راز قدرتمند بودن بایرن مونیخ در آلمان چیست؟

او تا سال ۱۹۸۳ مربی لیورپول بود که در این ۹ سال یکی از موفق ترین مربیان لیگ در انگلیس شناخته میشد که تنها در فصل اول حضور او در لیورپول، تیم بدون عنوان بود. تیم در آن هنگام تحت رهبری بیل شنکلی برای موفقیتهایی که درسالهای بعد انتظار آن را میکشید، آماده میشد. از ستارگان آن دوره یان راش بازیکن ولزی تیم بود. در دوره مربیگری او لیورپول یکی از دوران پر فروغ خود را سپری میکرد. پس از پایان سال ۲۰۰۶، دادگاه ایتالیا که ۲ سال به صورت مخفی مکالمات سران باشگاهای سری آ را ضبط میکرد به تحقیق در مورد فساد و تبانی در فوتبال ایتالیا پرداخت. جیانی آنیلی پادشاه بدون تاج ایتالیا خوانده می شد. در فصول بعد این تیم غالباً در لیگ پایین تر مقام دوم را به دست می آورد و موفق به صعود نمی شد. آنها جام یوفا را بردند حال لیورپول بیش از پیش در اروپا شناخته شده تر به نظر میرسید. آخرین افتخار لیورپول در فصل 05-2004 با فتح جام باشگاه های اروپا به دست آمد.

لیورپول در سال ۱۹۶۴ دوباره لیگ را فتح کرد و در سال ۱۹۶۵ اولین قهرمانی خود در FA CUP را جشن گرفت و همین طور قهرمانی لیگ در سال ۱۹۶۶ به افتخارات خود اضافه کرد. در كارنامه افتخارات اين تيم ، قهرماني جام يوفا در سالهاي 1993 – 1990 و 1977 و قهرماني جام برتردر سالهاي 1996 و 1984 ديده مي شود . زمانی که باب پیسلی قصد بازنشستگی را داشت هواداران از خود میپرسیدند چه کسی میتواند بعد از این افتخارات او را تکرار کند؟ وی در اولین سال حضورش موفق شد با لیورپول سه جام مهم را فتح کند و لیورپول اولین باشگاه انگلیسی بود که به این مهم دست پیدا میکرد . در مجموع یونایتد 20 بار لیگ انگلستان را فتح کرده و از این حیث رکورد دار است. پدرش عنوان کرده بود شغلش میوه فروشی است و به خاطر آنکه بتواند آینده ورزشی پسرش را تضمین کند با تعطیلی کارش و هزینه کردن از پسانداز خود، باعث شده تا مسیر پیشرفت آرات متوقف نشود.

پس از شکل گیری لیگ برتر، بهترین عنوان لیورپول در فصل 02-2001 با کسب عنوان دومی به دست آمد. ] همچنین در همان سال، شکل یک تاج نیز بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت. با پایان یافتن دوره دیکتاتوری فرانکو در 1974، نام باشگاه به نام اصلیش تغییر کرد، طراحی تاج آن به شکل اولیهاش برگردانده شد و دوباره حروف اصلیش را به دست آورد. لیورپول فصل گذشته را با عنوان سومی در لیگ برتر به پایان رساند. هم چنین دو بار پیاپی در سالهای ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ به عنوان قهرمانی در لیگ اول انگلستان رسیدند. در سالهای ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ تیم به دو قهرمانی پیاپی در لیگ رسید. در سال ۱۹۷۷ تکرار قهرمانی در لیگ و فتح جام باشگاههای اروپا برای نخستین بار در تاریخ باشگاه رقم خورد و شهر لیورپول را غرق در شور و شادمانی کرد. هم چنین تنها تیمیست که توانسته شش گانه جام ها را فتح کند.

اما فتح جام های متعدد در فوتبال جزیره و اروپا، قرمزها را به یکی از مدعیان جزیره و اروپا تبدیل کرد. تیم تحت رهبری او توانست جام یوفا را برای بار دوم در همین سال از آن خود کند. باشگاه فوتبال لیورپول ( Liverpool Football Club) یکی از باشگاههای حرفهای فوتبال در لیگ برتر انگلستان است که مرکز آن در شهرلیورپول انگلستان قرار دارد. آرات در ورزش فوتبال نیز تواناییهایش را نشان داد و در چند مسابقه نیز عملکرد بسیار خوبی داشت تا نهایتاً به همراه خانواده راهی انگلستان شوند. در بازی فینال که در رم برگزار شد لیورپول با نتیجه ۱-۳ باشگاه فوتبال بورسیا مونشن گلادباخ را شکست داد و قهرمان شد. در این بازی کوین کیگان آخرین بازی خود را برای لیورپول انجام داد که بعد از آن کنی دالگلیش جای او را گرفت. بازیکن طلایی آن زمان کوین کیگان بود. در آخرین سال حضور شنکلی در تیم، دومین قهرمانی در FA CUP از آن لیورپول شد.

در سال ۱۹۷۴ باب پیسلی در باشگاه که قبلاً به عنوان کمک مربی در کنار بیلی شنکلی فعالیت میکرد، به سمت مربیگری رسید. این باشگاه با 6 عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا , 3 عنوان درلیگ اروپا , و 4 عنوان قهرمانی دیگر در سوپرجام اروپا , یکی از موفقترین تیمها در رقابتهای اروپایی محسوب میشود. این تیم بعد از جنگ اول جهانی، ابتدا دوبار در لیگ چهارم شد، قبل از اینکه درسال ۱۹۲۲ و ۱۹۲۳ عنوان قهرمنی را به دست آورد. در ۲۴ ژوئیه سال ۱۹۲۳ ریاست باشگاه را ادواردو آنیلی (پدر جووانی و اومبرتو آنیلی) به عهده گرفت. باشگاه فوتبال لیورپول با مربیگری بیل شنکلی و پرندههای آنفیلد همجنان در اوج، پرواز میکرد. رفتاری که پدر آرات با علی کریمی داشت، بدون تردید شایسته یکی از بازیکنان بزرگ تاریخ فوتبال ایران نبود. فصل (۱۹۶۴-۶۵) نخستین فصلی بود که لیورپول در یک رقابت اروپایی بازی میکرد. باشگاه فوتبال بایرن مونیخ (به آلمانی: Fußball-Club Bayern München) باشگاه فوتبال آلمانی است که در مونیخ پایتخت ایالت باواریا قرار دارد و سالانه در بوندس لیگا، لیگ برتر فوتبال آلمان به رقابت می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید