رازهای مدیریتی باشگاه فوتبال بارسلونا

او تحقیقی جالب را درباره تحلیلگران موفق والاستریت که از یک بنگاه به بنگاهی دیگر رفتهاند، انجام داده و به این نتیجه رسیده است که کارآیی تحلیلگرانی که شرکت خود را تغییر میدهند، بیدرنگ کاهش مییابد. نخستین بازی رسمی که در این استادیوم برگزار شد نیز، نخستین بازی فصل ۵۹-۱۹۵۸ بود که در آن سویا موفق شد با نتیجه ۲-۴ رقیب همشهری اش رئال بتیس را شکست دهد. از سال ۱۹۱۷ نیز کوپا آندلسیا برگزار میشد که در طی دوره برگزاری آن، باشگاه سویا ۱۷ بار موفق شد که قهرمان شود. رؤیای استادیوم بزرگ سویا. فردا ما با هم تلاش خواهیم کرد تا رؤیای تو را به حقیقت تبدیل کنیم. دیگر بازسازی ورزشگاه نیز در سال ۲۰۰۳ روی داد که حدود ۵ هزار صندلی دیگر به ورزشگاه افزوده شد تا گنجایشش به ۸۵٬۳۵۴ نفر برسد. برنابئو در همان سال دستور داد تا زمین تمرین اختصاصی تیم بازسازی گردد و ورزشگاهی بزرگتر برای تیم ساخته شود.

شاید خیلیها با توجه به رنگ کنونی پیراهن این تیم پاری سن ژرمن را بارنگ سرمهای میشناسند اما پیش از این مردان پی.اس. اما در فصل 12-2011 نتوانست آنچنان انتطارات را برآورده کند و پس از واگذار کردن لالیگا به رءال مادرید سپس در نیمه نهایی لیگ قهرمانان مغلوب تیم چلسی شد و از دور مسابقات کنار رفت. در فصل 2006-2005 منچستر یونایتد برای اولین بار در تاریخ خود، از راه یابی به مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا بازماند. لیورپول با درخشش دیووک اوریگی، جورجینیو واینالدوم و ترنت الکساندر-آرنولد توانست با ثبت نتیجه 4 بر 0، یک بازگشت رؤیایی و تاریخی را رقم بزند و برای دومین سال پیاپی به فینال لیگ قهرمانان راه یابند. در فصل ۶۲-۱۹۶۱ نیز شکستی دیگر در فینال جام حذفی مقابل رئال مادرید رقم خورد. در فصل ۵۵-۱۹۵۴، سویا در فینال جام حذفی مغلوب اتلتیک بیلبائو شد. پس از گفتگوهای بسیار، باشگاه فوتبال سویا تأسیس شد و انتخاباتی به منظور تعیین رئیس باشگاه برگزار شد. باشگاه فوتبال سویا در ۲۵ ژانویه سال ۱۸۹۰ میلادی توسط فردی اسکاتلندی به نام ادوارد فراکُهرسن جانستن تأسیس گردید که نخستین رئیس این باشگاه نیز بود. در سال ۱۹۱۸ باشگاه سویا برای نخستین بار در جام حذفی اسپانیا که در آن زمان جام اسپانیا شناخته میشد، شرکت نمود و نخستین باشگاه آندلسی بود که توانست به دور نهایی این رقابتها راه پیدا کند.

بارسا با مربیگری جوزپ سامیتیر و بازیکنانی چون سزار، آنتونی رامالتس و خوان ولاسکو در سال ۱۹۲۹ توانست برای اولین بار قهرمان لا لیگا شود. سال بعد، آن ها قبل از ورود به دوره نزول به دلیل درگیری های سیاسی در این کشور که سرانجام آنقدر بزرگ شد که منجر به وقوع جنگ داخلی اسپانیا و آغاز رژیم فرانکو گردید، قهرمان اولین دوره لالیگا شدند. در این حادثه ۳۹ هوادار یوونتوس به دلیل فروریختن دیواره ورزشگاه کشتهشدند.چهار سال پس از آن، باشگاه لیورپول متحمل فاجعه دیگری شد. پس از گفت و گوهای بسیار، باشگاه فوتبال سویا تأسیس شد و انتخاباتی به منظور تعیین رئیس باشگاه برگزار شد. هیئت ناظر ساختار بایرن 9 عضو دارد؛ از جمله: هربرت هاینر (مدیرعامل سابق آدیداس)، هربرت دایس (رئیس سابق هیئت مدیره فولکسواگن)، ورنر زدلیوس (مشاور ارشد آلیانز) و … . نخستین رئیس باشگاه سویا، ادوارد فراکُهرسن جانستن(۱۸۵۴، اسکاتلند) نایب رئیس کنسولگری بریتانیا در سویا بود. یک جوان بریتانیایی دیگر به نام هیو مک کال(۱۸۶۱، اسکاتلند) که مهندس کشتی سازی بود نیز نخستین کاپیتان باشگاه فوتبال سویا بود. یک نشریه معتبر بریتانیایی به نام دندی کوریر در مقالهای در شماره روز ۱۷ مارس ۱۸۹۰ خود، مدارک تأسیس باشگاه سویا و چگونگی تأسیس آن را به چاپ رساند.

۰ در آن بازی تاریخی پیروز شد و نخستین گل رسمی در تاریخ فوتبال اسپانیا نیز توسط ریتسون، بازیکن سویا به ثمر رسید. با تساوی ۳-۳ مقابل سویا در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۷، رکورد شکستناپذیری رئال به ۴۰ بازی رسید و رکورد قبلی اسپانیا (۳۹ بازی) که در اختیار بارسلونا بود را شکست. باشگاه فوتبال سویا (به اسپانیایی: Sevilla Fútbol Club S.A.D) یا به اختصار سویا، اولین و قدیمیترین باشگاه فوتبال کشور اسپانیا استکه در سویا، پایتخت و بزرگترین شهر ایالت خودمختار آندلس واقع شدهاست.این تیم ۶ بار فاتح لیگ اروپا شده است. بازی با همین نتیجه به پایان رسید و قهرمانی بار دیگر در روز پایانی و به شکلی مضحک از دست رفت یا به اعتقاد بسیاری دزدیده شد. سویا در این فصل و پس از اعتراضات و تظاهرات گسترده نسبت به اتفاقاتی که سالهای اخیر آنان را در آستانه قهرمانی از آن وامیداشت، سرانجام توانستند در روز پایانی و با یک تساوی ۱-۱ مقابل بارسلونا قهرمان لالیگا شوند.

سرانجام در روز ۷ سپتامبر ۱۹۵۸ ورزشگاه رامون سانچز پیس خوان با بازی دوستانه سویا و رئال جائن افتتاح گردید. در آن سالها مهاجمانی خط حمله سویا را تشکیل میدادند که هواداران و رسانهها آنها را با لقب استوکاس (برگرفته از نام هواپیمای بمب افکن آلمانی) میشناختند. این خط آتش که متشکل از کامپانال، لوپز، تورونتگی، بِروکال، ریموندو و پِپیو بود در ۴ فصل توانست ۲۱۶ گل را به ثمر برساند. در حالی که بازی ۱-۱ دنبال میشد، خوان آرائوخو توانست گل دوم را برای سویا به ثمر برساند اما داور در میان بهت و تعجب همگان گل را نپذیرفت؛ زیرا معتقد بود توپ بهطور کامل از خط دروازه نگذشتهاست! هر دو فاجعه اثرات و واکنشهای وسیعی بر فوتبال اروپا , انگلستان و خود باشگاه تا به امروز به دنبال داشتهاست. «رامون عزیز، امروز دوستانت که من نیز افتخار دارم یکی از آنها باشم، اینجا جمع شدهایم تا تو را به خاک بسپاریم.

دیدگاهتان را بنویسید