در مورد یوونتوس در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

در فاجعه هیلزبورو ۹۶ هوادار لیورپول تحت فشار هجوم تماشاگران بین حصار ورزشگاه کشته شدند. هر دو فاجعه اثرات و واکنشهای وسیعی بر فوتبال انگلستان و اروپا و خود باشگاه تا به امروز در پی داشت. فاجعه ورزشگاه هیسل نام باشگاه را در اروپا کمی بدنام کرد چرا که در آن حادثه ۳۹ هوادار یوونتوسی به دنبال فرار از دست هواداران لیورپولی کشته شدند. به یاد قربانیان جان باختگان حادثه هیلزبورو دو شعله فروزان به علامت باشگاه اضافه شد. بایرن مونیخ در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط ۱۱ فوتبالیست و در رأس آن فرانتس جان تأسیس گردید. طبق آخرین گزارش BRAND FINANCE FOOTBALL برند بارسلونا با ارزشِ 1.413 میلیون دلار در جایگاه دومین برند ارزشمند دنیا قرار گرفته و ارزش آن 6 میلیون یورو از برند رئال مادرید کمتر است. به گزارش گروه ورزشی حبرگزاری برنا؛ موسسه KPMG، یکی از ۴ نهاد معتبر حسابداری، ارزشمندترین باشگاه های فوتبال اروپا را مورد ارزیابی قرار داده که بر این اساسرئالمادرید با ارزش تقریبی ۳.۵ میلیارد یورو در رده نخست قرار دارد.

بارسلونا با عقد قراردادی به مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو با بنیاد قطر به مدت پنج سال بالاخره به عدم پذیرش اسپانسر لباس خود پایان داد. ایکر کاسیاس، اسطوره فوتبال اسپانیا و باشگاه رئال مادرید بالاخره دستکش های خود را آویخت و اعلام بازنشستگی کرد. در بازی برگشت در آنفیلد نیز با نتیجه ۶-۱ (مجموع ۱۱-۱) حریف خود را شکست داد تا راهی مرحله بعد. در 23 دسامبر 2000 نیز باشگاه از طرف فیفا، به عنوان موفق ترین تیم قرن بیستم انتخاب شد. شنکلی در این فصل، با شکست سنگین ۷-۲ تیمش در برابر تاتنهام تصمیم گرفت که برای فصل آینده در چند پست تیم را تقویت کند. لیورپول در این فصل به ترتیب با حذف یوونتوس، استاندارد لیژ، بوداپست هونوده و سلتیک به بازی پایانی راه یافت. لیورپول در دومین فصل حضور شنکلی، علیرغم آنکه رکورد چهارده بازی بدون باخت را در اختیار داشت اما بازهم نتوانست به لیگ دسته اول صعود کند و بازهم در پایان در رتبه سوم جدول ردهبندی لیگ دسته دوم ایستاد.

در این فصل راجر هانت با به ثمر رساندن ۲۹ گل به همراه ویلی ارواین بازیکن برنلی بهترین گلزن لیگ شدند. راجر هانت نیز به عنوان بهترین گلزن تیم لیورپول در این فصل شد. لیورپول با بطور مشترک هجده بار عنوان قهرمانی در (بالاترین سطح) لیگ، هفت جام حذفی، هفت جام اتحادیه و پنج جام قهرمانی باشگاههای اروپا که رکوردی برای یک باشگاه انگلیسی محسوب می شود، کسب کرده است. با این وجود، لیورپول طی اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی هفت سال را در لیگ دسته دوم سپری کرد و تا سال ۱۹۵۹ که بیل شنکلی به مربیگری این تیم منصوب شد نتوانست به دسته بالاتر صعود کند. لیورپول در نخستین بازی اروپایی خود در روز ۱۷ اوت ۱۹۶۴، در ایسلند تیم ریکیاویک را با نتیجه ۵-۰ شکست داد. آن ها در نخستین بازی با تساوی ۳ بر ۳ در مجموع و با استفاده از قانون گل زده در خانه حریف، تیم پترولول پلویشت رومانی را شکست دادند. ] اما با ایستادن در رتبه سوم لیگ دسته دوم نتوانست این تیم را راهی لیگ دسته اول فوتبال آن روزهای انگلستان کند.

فصل ۲۲-۲۰۲۱، صد و سیامین سال فعالیت باشگاه فوتبال لیورپول و شصتمین فصل متوالی این تیم در لیگ برتر فوتبال انگلیس است. 1892 به مالکیت لیورپول درآمده است. قهرمانی در جام حذفی سال ۱۹۶۵ بدین معنی بود که لیورپول جواز حضور در جام برندگان جام اروپا را در فصل (۱۹۶۵-۶۶) بهدست آورده بود. این تیم در ابتدا حامی مالیش باشگاه بارسلونا بود بالآخره این باشگاه در سال ۲۰۰۱ بازسازی شد و این بار به عنوان باشگاه زنان بارسلونا شکل گرفت. دهمین اسکودتوی یوونتوس در سال 1958 به دست آمد و اولین ستاره روی نشان این باشگاه شکل گرفت. در مرحله دوم نیز با گذشتن از سد اندرلخت راهی مرحله یکچهارم شد که در این مرحله نیز تیم کلن را با مجموع ۲-۱ از پیش روی برداشت. در بازی پایانی در ورزشگاه همپدن پارک با نتیجه ۲-۱ مغلوب بروسیا دورتموند شد. این رقابتها در پی بردها و باختهای پیاپی این تیمها با بایرن مونیخ صورت گرفتهاند. از آنجا که رئال مادرید در آن فصل با کسب عنوان قهرمانی، سهمیه حضور مستقیم در جام باشگاههای اروپا ۵۹-۱۹۵۸ را به دست آورده بود، اتلتیکو به دور انتخابی آن رقابتها راه یافت.

اما در دور دوم با شکست ۷-۳ در مجموع در برابر آژاکس آمستردام از این مسابقات حذف شدند.در این سال ها (از ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۲) به جز یک قهرمانی در جام خیریه موفقیت چشم گیر دیگری را به دست نیاوردند. ] و از آنجا که اولین زمین دارای حفاظ در اسپانیا بود و ظرفیت ۱۰ هزار تماشاگر را داشت، یک ورزشگاه پیشرفته محسوب میشد. بازیکنان تیم در زمین به طور سنتی پیراهنهای سفید و قرمز می پوشیدند اما در دهه ۱۹۶۰ لباس تیم کاملاً قرمز رنگ شد. به بازی بین دو تیم منچستر یونایتد و لیدز یونایتد جنگ رزها هم گفته میشود. در آن سال دوباره جورابهای تیم به رنگ مشکی درآمد. باشگاه طی دهه ۱۹۹۰ دچار افت شد اما با کسب سه جام قهرمانی در سال ۲۰۰۱ و پنجمین جام قهرمانی باشگاههای اروپا دوباره مطرح گردید. این باشگاه در عصر پیزلی، سه بار در سالهای ۱۹۷۷، ۱۹۷۸ و ۱۹۸۱ قهرمان جام باشگاههای اروپا شد.

دیدگاهتان را بنویسید