درباره باشگاه بایرن مونیخ بخوانید

در فصل 96-1995، آن ها برای دو بازی پیراهن تمام خاکستری پوشیدند، ولی به دلیل شکایت بازیکنان از این که در زمین نمی توانند یکدیگر را پیدا کنند، پیراهن دوم تیم تغییر کرد. رنگ معمولی بدنه بیرونی آن سفید است ولی در هنگامی که باشگاه فوتبال بایرن مونیخ در این استادیوم میزبان است، بدنه بیرونی آن به رنگ قرمز تغییر رنگ میدهد. از سال 2003 تا 2005، پیراهن دوم تیم سفید به همراه خطوط آبی و قرمز رنگ و جوراب ها و شورت های ورزشی آبی رنگ بود. در اواخر فصل گفته شد که پپ در فصل بعد از تیم جدا شده و به سیتی میپیوندد. زین الدین زیدان، سرمربی سابق رئال مادرید، پس از استعفا در روزهای گذشته، اکنون در نامه ای سرگشاده دلایلی که منجر به جدایی او از رئال شد را توضیح داده است. اعضای هیئت ناظر (Aufsichtsrat) در جلسه عمومی سهامداران برگزیده میشوند و مسئولیت تعیین اعضای هیئت اجرایی (Vorstand) و ارائه مشاوره و نظارت بر کار این هیئت نیز بر عهده آن است.

] و دوران تاریخ سازی را با این باشگاه رقم زد. بهترین دوران تاریخ باشگاه به اواسط دهه ۷۰ میلادی بازمیگردد که بایرن با کاپیتانی فرانتس بکنباوئر موفق به ۳ قهرمانی پیاپی (۱۹۷۶-۱۹۷۴) در لیگ قهرمانان اروپا شد. با این حال ارزش برند باشگاه با سقوط 21 درصدی به 1،056 میلیون رسید؛ سقوطی که عمده دلیل آن عملکرد ضعیف در لیگ قهرمانان اروپا در فصول قبلی است. در جدیدترین رده بندی این مجله، بارسلونا برای نخستین بار و با کنار زدن رئال مادرید، به عنوان ارزشمندترین باشگاه دنیای فوتبال معرفی شده است. این ساختار در حقیقت نوعی شراکت است که در آن یک شریک اصلی در کنار شرکای محدود قرار میگیرد. باشگاه فوتبال رئال مادرید رکورد 34 بار قهرمانی در لالیگا، دو بار جام یوفا، چهار سوپرکاپ اروپا و چهار قهرمانی در جام باشگاه های جهان را دارد؛ علاوه بر این رئال عنوان برترین باشگاه قرن را از سوی یوفا دریافت کرده است. فکر میکنید لوگو رئال مادرید، بهعنوان چنین تیم قدری، چه تاریخی را از سر گذرانده باشد؟ رئال مادرید، موفقترین تیم تاریخ فوتبال اسپانیا و موفقترین تیم تاریخ فوتبال اروپا و موفقترین تیم فوتبال سدهٔ ۲۰ میلادی به انتخاب فیفا است. این در حالی است که میزان تعهد دنبالکنندگان، 51 میلیون در فصل بوده است.

این ساختار انعطافپذیری بیشتری دارد و به همین دلیل برای باشگاههای کوچکتر مناسبتر است. در طراحی پیراهن فصل 13-2012 منچستر یونایتد، از نوعی پارچه از جنس کتان به نام گینگهام الهام گرفته شده است. سرمایهگذاران میتوانند با خرید سهمهای باشگاه که در بورس معامله میشود، تبدیل به یک شریک محدود شوند. در سالی که منچستر یونایتد هر سه جام را به دست آورد، پیراهن دوم تیم یک دست سیاه رنگ بود. از سوی دیگر رئال مادرید در بسیاری از موارد به عنوان تجسمی از تمرکز ظلم حاکمیت، رژیم فاشیستی و فراتر از آن بود. دیگر بازسازی ورزشگاه نیز در سال ۲۰۰۳ روی داد که حدود ۵ هزار صندلی دیگر به ورزشگاه افزوده شد تا گنجایشش به ۸۵٬۳۵۴ نفر برسد. عضویت یک عضو هیئت ناظر در هیئت اجرایی ممنوع است تا تضاد منافع به وجود نیاید. سرمربی این تیم توماس وورل است. تا دهه 90 باشگاههای آلمانی تحت این ساختار شکل میگرفتند. باشگاههای فوتبال عموما به لحاظ مالی پرنوسان هستند و سوددهی چندانی نیز ندارند، بنابراین مکررا این شرایط پیش میآید که سهامداران به لحاظ قانونی مجبور به پرداخت نیازهای مالی باشگاه شوند. با تساوی ۳-۳ مقابل سویا در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۷، رکورد شکستناپذیری رئال به ۴۰ بازی رسید و رکورد قبلی اسپانیا (۳۹ بازی) که در اختیار بارسلونا بود را شکست.

به طور کلی این ساختار برای باشگاههایی مناسب است که بخواهند ضمن حفظ حد زیادی از کنترل داخلی، جذب سرمایه نیز داشته باشند. هیئت اجرایی باشگاه نیز 5 عضو دارد و ریاست آن بر عهده کارل-هاینتس رومنیگه است. بایرن مونیخ تقریبا تمام تعهدات ایجاد شده بابت کمپ تمرینی جدید را پرداخته و آکادمی باشگاه نیز به زودی دارای هویت مستقل خواهد شد. نیم فصل اول بوندسلیگا به پایان رسید و بایرن مونیخ بار دیگر در صدر جدول قرار گرفت. بایرن مونیخ به عنوان موفقترین و پرافتخارترین باشگاه فوتبال در آلمان شناختهشده که موفق به کسب ۲۹ قهرمانی بوندسلیگا و ۱۹ قهرمانی در جام حذفی آلمان شدهاست. اما تیم یولیان ناگلسمان فرصت دارد رکوردی تاریخی را در باشگاه بایرن مونیخ به ثبت برساند. این فایل به شما کمک می کند تا با نحوه درآمد زایی و امور مالی یکی از بهترین باشگاه های فوتبال جهان آشنا شوید. این باشگاه بالغ بر 200 باشگاه هواداری رسمی را در 24 کشور دنیا اداره می کند.

دیدگاهتان را بنویسید