دارالترجمه اسپانیایی رویال پرشین

در این فصل لیورپول پس از اورتون مقام دوم لیگ را به دست آورد و پس از حذف در جام حذفی، در فینال جام اتحادیه 1987 با نتیجه 2-1 مغلوب آرسنال شد. از دیگر افتخارات این تیم در این دهه، 1 قهرمانی در جام اتحادیه و 1 قهرمانی در جام خیریه بود. فاگان در فصل اول حضور خود (1983-84) در این باشگاه به عنوان سرمربی توانست سه گانه لیگ، اتحادیه و جام باشگاههای اروپا را برای لیورپول کسب کند. نخستین بازی رسمی تاریخ باشگاه لیورپول در این لیگ با تیم هایروالتون در ورزشگاه آنفیلد در تاریخ 3 سپتامبر 1892 برگزار شد که لیورپول با نتیجه 8 بر 0 حریف خود را از پیش روی برداشت. لیورپول توانست برای نخستین بار در فصل 1894-95 در سطح اول فوتبال انگلیس یعنی رقابتهای لیگ دسته اول شرکت کند که نخستین رویارویی با رقیب همشهری نیز در همین فصل روی داد. این حادثه اثرات و واکنشهای وسیعی بر فوتبال انگلستان برجای گذاشت به گونهٔ که سبب محرومیت 5 سالهٔ تمامی تیمهای انگلیسی و محرومیت 6 سالهٔ لیورپول از حضور در تمامی رقابتهای اروپایی شد. سه روز پس از آن شکست رئال مادرید در رقابتهای لالیگا جام را برای بارسلونا در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ به ارمغان آورد.

این تیم در دهه90 میلادی بهطور کامل به یک تیم معمولی تبدیل شده بود، به نحوی که در این دهه تنها یک مرتبه در فینال 1992 با شکست ساندرلند قهرمان جام حذفی شد. آنها در مرحله نیمه نهایی نیز رئال مادرید را حذف کردند و در فینال موفق شدند با درخشش الیور کان، والنسیا را در ضربات پنالتی شکست دهند و پس از بیست و پنج سال قهرمان جام باشگاههای اروپا شوند. بایرن مونیخ به عنوان موفقترین و پرافتخارترین باشگاه فوتبال در آلمان شناختهشده، موفق به کسب ۳۰ قهرمانی بوندسلیگا و ۲۰ قهرمانی در جام حذفی فوتبال آلمان شدهاست. افتخارات لیورپول در طی سالهای سرمربیگری باب پیزلی دروازه یادبود باب پیزلی، پرافتخارترین سرمربی تاریخ باشگاه لیورپول، ورزشگاه آنفیلد. باشگاه فوتبال بارسلونا با ۲۴ عنوان قهرمانی در لا لیگا، ۲۹ قهرمانی در کوپا دل ری، ۱۲ قهرمانی در سوپرجام اسپانیا و ۲ قهرمانی در کوپا دی لالیگا، بعد از رئال مادرید پرافتخارترین تیم اسپانیا است.

این باشگاه به جز فصل ۰۷-۲۰۰۶ که بخاطر مسائل کالچو پولی به سری بی تبعید شد، همواره در تاریخ خود در سری آ که بالاترین سطح فوتبال ایتالیا بهشمار میرود، حضور داشتهاست. لیورپول در این فصل با به ثمر رساندن 59 گل بهترین خط حمله لیگ را نیز به دست آورد همچنین سم ریبولد با زدن 18 گل، بهترین گلزن لیورپول در این فصل شد. آنها یک سال پس از این حادثه، از سال 1990 تا سال 2020، 30 سال نتوانستد قهرمان لیگ انگلیس شوند. در همین حین، واکنش پلیس برای جلوگیری از ازدحام، باعث شد تا عدهای بیشتر از مردم زیر دست و پا له شده و کشته شوند. این حادثه سبب کشته شدن 39 نفر و زخمی شدن 600 نفر شد که اکثراً از طرفداران یوونتوس بودند. این حادثه معروف به فاجعه هیلزبورو است که در روز 15 آوریل 1989 در جام حذفی انگلیس در دیدار نیمه پایانی مقابل ناتینگهام فارست رخ داد.

] در همان سال بود که پرز با صرف هزینههای سنگین، تیمی را تشکیل داد که بهخاطر داشتن ستارگان بزرگ، در سرتاسر جهان به نام کهکشانیها معروف شد. این لوگوی جدید نیز به مدت 10 سال بر روی پیراهن رئالیها قرار گرفت. در پی این نتایج دالگلیش تصمیم گرفت که با خرید چند بازیکن جدید روند نتیجه گیری باشگاه را باری دیگر ترمیم کند. تحت مدیریت بیل شنکلی، لیورپول 3 عنوان قهرمانی در لیگ، 2 عنوان در جام حذفی و 1 عنوان در جام یوفا، که نخستین جام اروپایی تاریخ باشگاه محسوب میشد را به دستآورد. در نخستین سال حضور، او با خرید دو بازیکن به نام یان کلهن و راجر هانت سعی در بهبود عملکرد تیم داشت که همین دو بازیکن نیز بعدها به دو تن از برجستهترین بازیکنان تاریخ باشگاه بدل شدند. در فصلی که رافا بنیتز شروع بعدی داشت زیدان پایان خوشی برای رئالی ها داشت. این قهرمانی در جام یوفا که در سال 1973 با غلبه بر مونشن گلادباخ بهدست آمد، سبب آغاز عصر طلایی لیورپول در سطح اروپا شد. فشار یوونتوسیها به دیوارهای پیرامون ورزشگاه، منجر به ویرانی آن گشت و سبب شد که دیوار بر روی آنان ویران شود.

دیدگاهتان را بنویسید