تاریخچه خواندنی باشگاه بایرن مونیخ

به بازی بین دو تیم منچستر یونایتد و لیدز یونایتد جنگ گلها هم گفته میشود. در حالی كه یوونتوس برای رسیدن به رده های بالایی جدول تلاش می كرد این تیم افسانه ای تورینو بود كه پس از جنگ جهانی دوم در لیگ ایتالیا به قطبی مهم تبدیل شد. زمانی كه میلان با سرمایهسیلویوبرلوسكونی بار دیگر به قطبی در فوتبال ایتالیا و اروپا تبدیل می شد” بانوی یپر” با حسرت شاهد قدرت گرفتن این تیم بود. از آنجا که روباه فریبکار همیشه در مقطع زمانی خاصی به رقیبانش ضربه زده بود، این بار پشت صحنه با ماریو گوتسه ستاره جوان دورتموند به مذاکره پرداخت و در آغاز سال ۲۰۱۳ از بند خرید قرارداد او استفاده کرد. فصل بعد این صحنه تكرار شد و این بار رم با اختلاف دو امتیاز، به قهرمانی رسید. این تیم كه در بیشتر زمان فصل صدرنشین بود روز آخر قهرمانی را به لاتزیو واگذار كرد.

در حالي كه همه چيز براي يووه رويايي پيش مي رفت و اين تيم در پي خريد چند بازيكن بزرگ براي آمادگي و حضور در سري آ بود مشكل مالي بين السيو سكو مدير ترانسفرينگ يوونتوس و ديديه دشام باعث شد تا او در چهلمين بازي يوونتوس در فصل بدون حضور در كنفرانس خبري بعد از بازي زمين را ترك كرده و از يووه خداحافظي كند.پس از اينكه دشام رفت كوراديني كه از مربيان ديگر تيم بود براي دو بازي پاياني فصل برگزيده شد و جالب اينجا بود كه يووه دو بازي آخر خويش را با شكست به پايان رساند.مسئولين يووه براي اينكه تيم خويش را از دست ندهند خيلي زود براي دشام جانشيني نام آشنا و قابل قبول را انتخاب كردند و دو روز پس از اتمام ليگ مربيگري تيم را به دست كلوديو رانيه ري مربي سابق تيم هاي چلسي ، والنسيا و پارما سپردند.اكنون بايد منتظر ماند و ديد آيا مربي جديد بيانكونري هاي شهر تورين مي تواند تيم محبوب و بحران زدهي يووه را در سري آ به موفقيت برساند يا خير؟

سال ۲۰۰۹ زمانی که بایرن به سراغ “ماریو گومز”، مهاجم این باشگاه رفت، تنها دو فصل از قهرمانی حذفی اشتوتگارت میگذشت. این لیگ محلی پس از یک سال منحل شد و آنها به لیگ دیگری به نام اتحاد فوتبال پیوستند. به نظر می رسد عصر طلایی دیگری برای یوونتوس آغازشده است. به نظر می رسید كسی نمی داند دقیقاً چه اشتباهی روی داده است. یك سال دیگر طول كشید تا مجددا شانس به یوونتوس روی آورد. بایگانیشده از روی نسخه اصلی در ۱۹ مه ۲۰۰۸. منچستر یونایتد در فصلهای ۰۷-۲۰۰۶ و ۰۸-۲۰۰۷ قهرمان لیگ برتر شد و در سال ۲۰۰۸ با شکست ۶ بر ۵ تیم چلسی در ضربات پنالتی (۱ بر ۱ مساوی در وقت قانونی و اضافه) قهرمان اروپا شد. در سال ۱۹۹۴ با معرفی لیگ دسته سه جدید رجیونالیگا، بایرن به راحتی از این دسته صعور کرد و برای چندین سال در این لیگ حضور داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۸ لیگا ۳ به وجود آمد. ] این دوران تازهٔ بایرن مونیخ با نام فرانس بکنباوئر عجین بود. آخرین حضور آنها در جام حذفی در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۵ بود که تا مرحلهٔ یکچهارم نهایی صعود کردند. محرومیت های یوونتوس، باعث شد که این باشگاه مانند گوشت قربانی تقسیم شود.

این تیم از آن زمان تنها یك بار موفق شد به قهرمانی لیگ برتر برسد. اما در فصل ۱۱-۲۰۱۰، برای نوزدهمین بار در لیگ برتر قهرمان شد. يووه در بقيهي بازيهايش در سري ب 2 باخت ، 4 تساوي و 12 برد كسب كند تا به 94 امتياز برسد و با اعمال قانون و كم شدن 9 امتياز با 85 امتياز قهرمان سري ب شود. يوونتوس با بدشانسي در كوپاناتزيوناله با ناپولي-كه مدعي اصلي صعود در آن هفته ها بود- روبه رو شد و با متحمل شدن شكست 3-2 از اين رقابت ها حذف شد. آناهیتا زمانیان در سال ۱۹۹۸ میلادی از پدری ایرانی و مادری فرانسوی در لندن متولد شد و سپس هنگامی که ۴ سال داشت، به همراه خانواده به سوئد مهاجرت کرد. در ژانویه 1902، باشگاه با بدهی 2٬670 پوند (معادل 210٬000 پوند در سال 2011 میلادی) ورشکسته شد. بهترین دوران تاریخ باشگاه به اواسط دهه ۷۰ میلادی بازمیگردد که بایرن با کاپیتانی فرانتس بکنباوئر موفق به سه قهرمانی پیاپی (۱۹۷۶-۱۹۷۴) در لیگ قهرمانان اروپا شد.

اوکتای ارجان، تاجر ترکیه ای، مالک این باشگاه است و این آرزو را دارد که وسترلو را به سطح اول فوتبال بلژیک برساند. با توجه به این كه علی رغم صرف 30 میلیون پوند در پیش از آغاز فصل، یوونتوس بسیار زود با جام باشگاههای اروپا خداحافظی كرد مسئولین، به فكر یافتن جانشین مناسبی برای آنجلوتی افتادند. مرگآنیلی باشگاه را با مشكلات مالی مواجه كرد و به همین دلیل مسئولین به فكر پرورش جوانان افتادند. ] کمک مالی زیادی کردهاست؛ با برگذاری مسابقات دوستانه، نقل و انتقال بازیکن با قیمت مناسب و حتی واریز مستقیم پول نیز توسط باشگاه برنامهریزی شدهاست. تلویزیون رئال مادرید، مصاحبههای اختصاصی با بازیکنان و دیگر عوامل رئال مادرید، بازیهای لالیگا، بازیهای مستقیم و بازیهای قدیمی باشگاه به اضافه خبر فوتبال و دیگر برنامهها را برای هواداران رئال مادرید پخش میکند. آن ها 12 بار جام حذفی را به دست آورده اند و با آخرین جام که در سال 2016 به دست آمد، به طور مشترک رکورد دار قهرمانی در قدیمی ترین جام دنیای فوتبال هستند. در آن دوران بوندسلیگا ظرفیت ورزشگاه چهل و چهار هزار تماشاگر بود که طی بارها به این مقدار رسیدهبود، ولی در نهایت به ۲۱٫۲۷۲ نفر کاهش پیدا کرد. این تیم راه راه پوش ، همواره در تمامی مسابقات از امیدهای مسلم قهرمانی است .

دیدگاهتان را بنویسید