تاریخچه باشگاه فوتبال لیورپول

رئال مادرید محاسبه کرده که در هر دو حالت خود باشگاه هم ضرر میکند. همچنین، بازیکنان کشورهای ACP -کشورهای آفریقا، کارائیب و اقیانوسیه که امضاکنندگان توافقنامه کوتونو هستند- به موجب حکم کولپک جزء سهمیههای خارج از اتحادیه اروپا محاسبه نمیشوند. سویا تحت هدایت و رهبری او، در دو سال پیاپی ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ قهرمان جام یوفا در اروپا شد. لالیگا یکی از مهمترین لیگهای فوتبال دنیاست و هماکنون در کنار لیگ برتر فوتبال انگلستان و بوندسلیگای آلمان و سری آ ایتالیا و لوشامپیونه فرانسه در بالاترین سطح فوتبال اروپا قرار دارد. از دههٔ ۱۹۵۰ لالیگا تحت سیطرهٔ رئال مادرید و بارسلونا بوده است. ] که به شکل ساده اتلتیکو مادرید ، اتلتیکو و یا اتلتی نامیده میشود، باشگاه فوتبال حرفهای در شهر مادرید اسپانیا است که در لا لیگا که بالاترین سطح از فوتبال در اسپانیا بهشمار میرود، رقابت میکند. قابل ذکر است که یک AG یا GmbH نیز میتواند نقش شریک اصلی را در KGaAها ایفا کند و چنین کاری به دلیل مسئولیتهای قانونی نامحدود و سنگین شریک اصلی رایج است.

ولی لیورپول بهترین تیم کشوراست که توانسته 5 بار در رقابتهای اروپایی قهرمان شود و همینطور سه مرتبه جام یوفا را فتح کرده است. سویا طی سالهای ۱۹۳۵ و ۱۹۳۹ موفق شد،دو جام کوپا دل ری را به ویترین افتخارات خود اضافه کند. همچنین در سال ۱۹۴۸ آنها توانستند یک جام کوپا دل ری دیگر را نیز به خانه ببرند. روی اوانز یکی از اعضای دیرینه لیورپول در سال 1994 زمام امور را به دست گرفت، اما تنها موفق به کسب یک عنوان جام اتحادیه شد. مسائل و مشکلات گسترده مالی باشگاه به حدی بود که باعث سقوط سویا به سگوندا دیویژن در پایان فصل شد. پس از حادثه هیسل، کنی دالگلیش به عنوان سرمربی – بازیکن در لیورپول آغاز به کرد که در فصل نخست سرمربیگریش (1985-86) توانست این تیم را فاتح لیگ و جام حذفی کند. قبل از آغاز رقابتهای کشوری فوتبال در اسپانیا، باشگاه فوتبال سویا موفق به کسب ۱۷ قهرمانی در سطح آندلس و نیز دو بار قهرمانی در منطقهٔ سویا شده است. باشگاه فوتبال سویا یا به اختصار سویا، اولین و قدیمیترین باشگاه فوتبال کشور اسپانیا است که درسویا، پایتخت و بزرگترین شهر ایالت خودمختار آندلس واقع شدهاست.

باشگاه فوتبال سویا (به اسپانیایی: Sevilla Fútbol Club S.A.D) یا به اختصار سویا، اولین و قدیمیترین باشگاه فوتبال کشور اسپانیا است که درسویا، پایتخت و بزرگترین شهر ایالت خودمختار آندلس واقع شدهاست. در آلمان بالاترین درجه برای تیم های رزرو (تیم های دوم باشگاه های اصلی) لیگ دسته سوم است بنابراین باشگاه بایرن ۲ نمی تواند در لیگ دسته دوم آلمان یا بوندس لیگا بازی کند. پریمِرا دیویژن یا لالیگا که با نام تجاری لالیگا سانتاندر نیز شناخته میشود، دستهٔ برتر لیگ حرفهای فوتبال اسپانیا است. باشگاه فوتبال سویا با تاریخ تاسیس ۱۸۹۰، یکی از دو باشگاه قدیمی اسپانیا است و درکنار رکرتیوو هوئلوا ، به عنوان اولین باشگاه های تاریخ فوتبال اسپانیا شناخته می شوند . باشگاه فوتبال “سویل” در 1905 اکتبر 14 تاسیس شد. در فصل ۶۲-۱۹۶۱ نیز سویا در فینال جام حذفی مغلوب رئال مادرید شد. سویا در زمان طولانی فعالیت خود، بارها موفق به کسب عنوان قهرمانی لالیگا، کوپا دل ری و همچنین جام یوفا گردید و از این حیث یکی از تیم های پر افتخار اسپانیا محسوب می شود. در سال ۲۰۱۰ سویا در فینال کوپا دل ری پیروز شد و برای پنجمین بار قهرمانی در کوپا دل ری تکرار شد. همچنین بارسلونا توانست رئال مادرید را در فینال کوپا دل جنرالیسمه در ورزشگاه برنابئو در حالی که فرانکو بازی را تماشا میکرد، شکست دهد و بخشی از اقتدار سابق خود را به نمایش بگذارد.

سویا که تا مدتها جزء صدرنشین های جدول لالیگا بود، در دهه ۷۰ درگیر بحران مالی شدیدی شد. فصل ۰۸-۲۰۰۷ موفقترین فصل در دهه گذشته برای این باشگاه بود. در فصل ۵۱-۱۹۵۰ سویا بار دیگر نایب قهرمان لالیگا شد که اعتراضات زیادی را در پی داشت. لالیگا یکی از محبوبترین لیگهای ورزشهای حرفهای در دنیاست. این سومین حضور لیورپول در فینال جام حذفی بود. تاکنون ۵۸ تیم در لالیگا سابقهٔ حضور داشتهاند و ۹ تیم دستیابی به جام قهرمانی را تجربه کردهاند. در سال ۱۹۴۶ سویا با پشت سرگذاشتن بارسلونا با اختلاف یک امتیاز، تنها عنوان قهرمانی لالیگا در تاریخ باشگاهی خود را بدست آورد. در طی چند دهه اول ، سویا به عنوان بهترین باشگاه فوتبال در منطقه خود محسوب میشد. با این وجود، لیورپول طی اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی هفت سال را در لیگ دسته دوم سپری کرد و تا سال ۱۹۵۹ که بیل شنکلی به مربیگری این تیم منصوب شد نتوانست به دسته بالاتر صعود کند.

دیدگاهتان را بنویسید