تاریخچه باشگاه فوتبال لیورپول (۱۹۵۹-۱۹۸۵)

گوانگ چانگ در سال ۲۰۱۶ باشگاه وولورهمپتون را به قیمت ۴۵ میلیون پوند خریداری کرده و این باشگاه فصل اخیر لیگ قهرمانی فوتبال انگلیس را با قرار گرفتن در رتبه ی ۱۵اُم به پایان رساند. لیورپول قبل از کلوپ هم پرافتخارترین تیم انگلیس در اروپا بود و قهرمانی عجیب و غریب سال ۲۰۰۵ در فینال استانبول هنوز هم یکی از “دراماتیکترین” شبهای فوتبال دنیا است. سال ۲۰۰۵ در چنین روزی، سائوپائولو برزیل با تک گل مینیرو، ۱-۰ مقابل لیورپول به پیروزی رسید تا قهرمانی در جام باشگاه های جهان را جشن بگیرد. با قهرمانی در لیگ در سال ۱۸۹۱ و هم چنین کسب اولین موفقیت های بزرگ، به وجهه و محبوبیت تیم به میزان زیادی افزوده شد. کروئنکه اولین کار خود را قبل از ۱۰ سالگی به عنوان یک جاروکش آغاز کرد اما به سرعت استعداد خود را در زمینه دلالی نشان داد. اولین لوگوی باشگاه Juve، فرمتی کاملا انگلیسی داشت.

در ژوئن ۲۰۰۹ باشگاه رکورد گرانقیمتترین خرید تاریخ فوتبال -که در اختیار خودش بود- را شکست. هنری در سال ۲۰۱۶ برای خرید سادیو مانه بیش از ۳۸.۵ میلیون پوند هزینه کرد. لیورپول با درخشش دیووک اوریگی، جورجینیو واینالدوم و ترنت الکساندر-آرنولد توانست با ثبت نتیجه 4 بر 0، یک بازگشت رؤیایی و تاریخی را رقم بزند و برای دومین سال پیاپی به فینال لیگ قهرمانان راه یابند. در دسامبر ۲۰۱۴، با پیروزی مقابل سنلورنزو در فینال جام باشگاههای جهان ۲۰۱۴ این رکورد را به ۲۲ پیروزی پیاپی رساندند و سال را با ۴ جام به پایان بردند. بایرن مونیخ در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط ۱۱ فوتبالیست و در رأس آن فرانتس جان تأسیس گردید. به گزارش “ورزش سه”، بوندسلیگا و خصوصا بایرن مونیخ محو تماشای جادوی پای یکی از ارزشمندترین جواهرات فوتبال آلمان شده است. لیورپول در این سه دهه بیشترین امتیاز را از تاتنهام گرفت (۱۰۸)؛ امتیازاتی که از ۶۰ تقابل این دو تیم به حساب قرمزها ریخته شد. اگر چه با انتقاللیپی، یوونتوس سه سال دیگر در كسب هر گونه جام ناكام ماند. شاهد خان در سال ۲۰۱۴ برای خرید کنستانتینوس میتروغلو ۱۲.۴ میلیون پوند پرداخت کرد.

جان دبلیو هنری یکی دیگر از سرمایه دارانی است که با خرید باشگاه بیسبال بوستون رد ساکس و باشگاه فوتبال لیورپول علاقه ی خود به حوزه ی ورزش را نشان داده است. سرمایه گذاری های او در ورزش بیسبال بسیار موفق تر از فوتبال بوده و تیم او در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ برنده ی بازی های جهانی شده است. استفن لنسدون یکی از موسسین شرکت هارگریوز لنسدون (Hargreaves Lansdown) است و اخیراً با خرید بخشی از سهام باشگاه های راگبی، بسکتبال و فوتبال بریستول سرمایه گذاری گسترده ای در این حوزه کرده است. اخیراً این سرمایه دار ۸۰ ساله بخش اعظمی از سهام یک هولدینگ بزرگ با عنوان «Tavistock Group» که در زمینه ی تحقیقات علوم حیاتی، صنعت، املاک و ورزش فعالیت دارد را در اختیار گرفته است. او که یکی از نفرات اصلی کادر فنی لیورپولی ها موسوم به Boot Roomf بود، یک انتخاب منطقی برای هدایت قرمزها بعد از بازنشستگی باب پیسلی در سال 1983 محسوب می شد.

وی در سال گذشته برای جذب اسلام سلیمانی بیش از ۲۹ میلیون پوند هزینه نمود. مایک اشلی در سن ۱۶ سالگی درس خواندن را رها کرد و دو سال بعد با قرض گرفتن ۱۰.۰۰۰ پوند از والدینش یک فروشگاه تجهیزات ورزشی در شهر میدن هد (Maidenhead) افتتاح نمود. در آنجا ، مرکز آموزش پاری سن ژرمن به فوتبالیست های جوان با استعداد ، بین 13 تا 19 سال ، پشتیبانی درجه یک آموزشی و ورزشی را ارائه می دهد. قرارداد فعلی ۵ سال دیگر اعتبار دارد اما شرکت البسه آلمانی سریع تر از موعد ۱۰ سال دیگر با قهرمان بوندسلیگا تمدید کرد. در ژانویه ی ۲۰۱۲ این باشگاه اعلام کرد که طی قراردادی به مبلغ ۲۵ میلیون پوند با واریور بسته است و از فصل ۲۰۱۳-۱۲ به مدت شش سال این شرکت به جای آدیداس لباس های باشگاه را تولید خواهد کرد. آنها ۱۰۵ امتیاز نیز در داربی مرسیساید و از رقیب همشهریشان، اورتون گرفتند. میرساند) و ۲۰۷۵ امتیاز گرفتند. با این حال، تمام اینها منهای ۲۸ برد، ۷۰ گل زده و ۸۶ امتیاز این فصل، نتوانست جام قهرمانی را در اختیار آنان قرار دهد.

رتبه بعدی در این زمینه با ۱۰۱ امتیاز به وستهم میرسد. ابعاد این فساد به اندازهای گسترده است که حتی فابیو پاراتیچی، مدیر ورزشی پیشین این باشگاه که در تابستان با ترک یوونتوس به تاتنهام پیوسته نیز در میان افرادی است که تحت بازجویی پلیس قرار میگیرد. مردی که لیورپول را به پرواز درآورد، ۸ اوت ۲۰۱۵ وارد آنفیلد شد؛ در حالی که تیم در رتبه دهم لیگ بود و خودش هم پس از ترک دورتموند استراحت میکرد. در سال ۲۰۱۰،سریواداناپرابا باشگاه لسترسیتی را خریداری کرد و با قهرمانی در فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۶ در لیگ برتر انگلیس شاهد بزرگ ترین موفقیت این تیم در تاریخ باشگاه بود. تونی بلوم اسرار آمیز در سال ۲۰۰۹ مالکیت باشگاه برایتون اند هاو آلبیون (Brighton & Hove Albion) را بدست آورد و توانست در فصل جاری به لیگ برتر این کشور راه پیدا کند. تیم فوتبال فولهام در فصل اخیر با شکست در برابر تیم ردینگ در بازی های پلی آف نتوانست جواز حضور در رقابت های لیگ برتر را بدست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید