باشگاه فوتبال منچستر یونایتد

او تحقیقی جالب را درباره تحلیلگران موفق والاستریت که از یک بنگاه به بنگاهی دیگر رفتهاند، انجام داده و به این نتیجه رسیده است که کارآیی تحلیلگرانی که شرکت خود را تغییر میدهند، بیدرنگ کاهش مییابد. در نتیجه این تلاش، نه تنها پیوند لوگو یوونتوس با شهر تورین به خوبی حفظ شده، بلکه نویسار شهر نیز بازآرایی شده است. لوگو یوونتوس چه نوع لوگویی است؟ همچنین به آنها یاد داده میشود که بارسا چیزی «بیش از یک باشگاه» است و مظهر غرور کاتالونیاست که در سالهایی که اسپانیا زیر فشار نظام فاشیستی فرانکو ناله میکرد، این منطقه را سرزنده و شاد نگه داشت. مدیریت باشگاه به مجمعی پاسخگو است که 2500 عضو آن به شکل تصادفی انتخاب میشوند و 600 عضو دیگرش باسابقهتر از همه هستند. این امر میتوانست به سقوط ناگهانی درآمدهای این باشگاه بینجامد، اما در حال حاضر بارسا بر بام دنیا ایستاده؛ نمونهای نه از توانایی ورزشی، بلکه از مدیریت هوشمند.

بارسلونا تنها تیمی است که از سال ۱۹۵۵ تا ۲۰۱۱ در جام باشگاههای اروپا حاضر بودهاست. حدود ۲۵،۷% مردم اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند، این در حالیست که بارسلونا با دارا بودن ۴۴،۲ میلیون هوادار در اروپا، پرطرفدارترین تیم حاضر در اروپا نیز میباشد. در ۱۹۸۲ مارادونا با قراردی به مبلغ ۵ میلیون پوند از بوکا جونیورز خریده شد و دهمین رکورد جهان از حیث مبلغ قرار داد رقم خورد. بعد از یکی از بردهای تازه این تیم، بیش از یک میلیون نفر برای ابراز شادی خود به این موزه آمدند. وی همچنین تلاشهایی برای افزایش تعداد اعضای باشگاه انجام داد، به طوری که در سال ۱۹۲۲ میلادی، تعداد اعضای باشگاه به بیش از ۲۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافت. در ۶ اکتبر همین سال جوزپ سانیول، مدیر باشگاه و از اعضای حامی حزب سیاسی استقلال طلب، توسط سربازان فالانژ در نزدیکی گواداراما به قتل رسید. باشگاه به نماد نافرمانی کاتالانیسم تبدیل شد و در پیمحدودیتهای ایجاد شده اعضای آن به ۳٬۴۸۶ نفر کاهش یافت.

مالکان آن، نه سهامداران یا غولهای اقتصادی خارجی، بلکه هوادارانش هستند که تعدادشان اکنون 150 هزار نفر است. بارسا به نوبه خود اشتباه نیز کرده است. به گفته بنگاه تبلیغاتی وایاندآر، نسبت برندهای مورد اعتماد مصرفکنندگان از 52 درصد در سال 1997 به 22 درصد در 2008 کاهش یافته است و شکلهای سنتی تبلیغات کارآیی خود را از دست میدهند. یک ماه پس از شروع جنگ داخلی اسپانیا در سال ۱۹۳۶، برخی از بازیکنان بارسلونا و اتلتیک بیلبائو داوطلب خدمت سربازی در جمع افرادی شدند که در مقابل شورشیان نظامی میجنگیدند. ولی 18 ماه بعد و در دسامبر 1972 تامی دوچرتی جانشین وی شد. در ۱۹۰۲ میلادی باشگاه اولین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر برد و نیز در همان سال در فینال اولین دوره کوپا دل ری به مصاف بیزکایا رفت که ۱ – ۲ مغلوب شد. در سال ۲۰۰۹، بارسلونا موفق شد اولین باشگاهی باشد که سهگانه لا لیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. این در حالی بود که ساندرو راسل، رئیس پیشین باشگاه، به ۷ سال زندان محکوم شد.

به طوری که هر شخص علاقهمند به فوتبال نیز از طرفدارن این تیم محبوب و موفق است. در خارج از زمین فوتبال، اوایل دهه هشتاد برای بایرن مونیخ دورهای همراه با آشفتگی بود. برای مقابله با این دشواری، برخی از بنگاهها میکوشند که مصرفکنندگان را در فرآیند توسعه برند خود وارد کنند. یک روزنامهنگار اسپانیایی عنوان کرکسها را برای آن تیم انتخاب کرد که بهخاطر ۵ بازیکن فوقالعاده آن بود که شامل امیلیو بوتراگوئنو، مانوئل سانچز، مارتین وازکوز، میشل و میخل پاردخا میشد. باشگاه فوتبال بارسلونا در سال ۱۸۹۹ توسط عدهای سوئیسی، انگلیسی و اسپانیایی و به رهبری خوان گمپر تأسیس شد. منچستر یونایتد در سال 1878 با نام نیوتون هیث تاسیس شد و بعد ها در سال 1902 به نام کنونی نامیده شد. ] نبو موفقترین باشگاههای قرن بیستم به انتخاب فیفا رئال مادرید · منچستر یونایتد · بایرن مونیخ · بارسلونا · سانتوس · آژاکس · یوونتوس · پنیارول ریور پلاته · فلامینگو · آ.ث.

تمرد بازیکنان از نونیز در رویدادی که به هسپریا موتینی شهرت دارد در همین فصل رخ داد و این فصل با پیروزی ۱-۰ در مقابل رئال سوسیداد در فینال کوپا دل ری به پایان رسید. این تصمیم بسیار نزدیک و متصل به گذار اسپانیا در مسیر دموکراسی و پایان یافتن دیکتاتوری فرانکو در سال ۱۹۷۴ بود. در پایان فصل ۱۹۸۳-۱۹۸۲ بارسلونا توانست با مربیگری منوتی، رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان کوپا دل ری شود. ث. میلان نیز تنها چند روز در صدر گران قیمت ترین خریدها بود چراکه چند روز بعد، کریستیانو به رئال پیوست و رکود کاکا را شکست. هر چند يوونتوس نتوانست در طي 13 سال به قهرماني برسد ولي در عوض تنها دوبار در ميان پنج تيم برتر جدول جاي نگرفت. در آن فصل چهار تیم از لیگ برتر به دستهٔ پایینتر سقوط کردند و تنها دو تیم از دستهٔ پایینتر به لیگ برتر راه یافتند.

دیدگاهتان را بنویسید