باشگاه فوتبال منچستر یونایتد

ما ارزشهای زیادی را با برند جردن به اشتراک خواهیم گذاشت. در آوریل 2010 میلادی مجله اقتصادی فوربز طی گزارشی اعلام کرد که باشگاه فوتبال لیورپول پس از منچستر یونایتد، رئال مادرید، آرسنال، بارسلونا و بایرن مونیخ ششمین باشگاه و برند با ارزش فوتبال جهان است. تیم ملی فوتبال اسپانیا نیز یک رکورد منحصر به فرد در این ورزشگاه دارد. این استادیوم در جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا نیز میزبان دیدارهایی نظیر برزیل و شوروی در مرحله گروهی و همچنین بازی کلاسیک و خاطره انگیز فرانسه و آلمان در نیمه نهایی آن رقابتها بود. در نتیجه برای اولین بار در اسپانیا اولین سه گانه را به دست آورد. بازی با همین نتیجه به پایان رسید و قهرمانی بار دیگر در روز پایانی و به شکلی مضحک از دست رفت یا به اعتقاد بسیاری دزدیده شد. در فصل ۷۵-۱۹۷۴، سویا با سرمربی گری روکه اولسن آرژانتینی دو باره به لالیگا بازگشت. به همین دلیل سویا مجبور شد تا تعدادی از بهترین بازیکنانش را به تیمهای متمول بفروشد تا بتواند به حیات خویش ادامه دهد.

در فوریه 1909، شش هفته قبل از فینال جام حذفی،الدترافورد به عنوان نام ورزشگاه جدید منچستر یونایتد تصویب شد. در پایان آن فصل سویا لالیگا را در رده سوم به اتمام رساند. در فصل ۵۵-۱۹۵۴، سویا در فینال جام حذفی مغلوب اتلتیک بیلبائو شد. افتخارات بارسلونا در اروپا شامل 5 قهرمانی در لیگ قهرمانان، 5 قهرمانی در سوپرجام اروپا، 4 قهرمانی در جام در جام اروپا و 2 قهرمانی در جام لاتین میشود. سویا فصل ۰۷-۲۰۰۶ را با قهرمانی در سوپرجام اروپا و با غلبه ۳-۰ بر بارسلونا، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا آغاز کرد. در سال ۱۹۷۳، سویا اولین بازیکن سیاهپوست تاریخ خود را از یک باشگاه دانمارکی به خدمت گرفت. در دهه ۱۹۷۰ میلادی، باشگاه سویا از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار بدی داشت. در آغاز فصل ۰۶-۲۰۰۵ خوان د راموس به عنوان سرمربی باشگاه انتخاب شد. این مشکل باعث شد که هولدینگ هیچ سودی در این مورد عایدش نشود و با خروج بعضی از اعضای باشگاه نقشه اش این بود که آنفیلد و زمین های مجاورش را بفروشد . وقتی در سال ۱۸۸۸ لیگ فوتبال انگلیس آغاز به کار کرد، بیش از دههزار نفر در ورزشگاه آنفیلد حضور مییافتند.

همچنین بارسلونا توانست رئال مادرید را در فینال کوپا دل جنرالیسمه در ورزشگاه برنابئو در حالی که فرانکو بازی را تماشا می کرد، شکست دهد و بخشی از اقتدار سابق خود را به نمایش بگذارد. رنگهای آبی و قرمز در پیراهن برای اولین بار در دیدار مقابل هیسپانیا در سال ۱۹۰۰ استفاده شد. اس. جی از پیراهنهای روشنتری استفاده میکردند و رنگ آبی نماد این باشگاه است. انتخاب رنگ مناسب و فونت خوانا از ویژگی های بارز لوگو این باشگاه است. تغییرات اندکی هم روی ظاهر سپر و رنگ ها انجام شد و خطوط نازک تر شدند. یک ماه و نیم پس از مرگ سانچزپیس خوان، اولین سنگ بنای استادیوم جدید گذاشته شد و کار ساخت ورزشگاه آغاز گردید. اسپانیا در دیدارهایی که از حریفانش در این استادیوم میزبانی کرده، هرگز شکست نخوردهاست. انزو مارسکا (۲ گل)، لوئیس فابیانو و فردریک کانوته گلزنان سویا در این بازی بودند. سرانجام در روز ۷ سپتامبر ۱۹۵۸ ورزشگاه رامون سانچز پیس خوان با بازی دوستانه سویا و رئال جائن افتتاح گردید.

فقط بیش از سه سال، او مجبور به حرکت به “لا Peyneta”، که در سال 2005 یک حمله تروریستی، یک استادیوم، “اتلتیکو مادرید” بود، یک عکس است که می تواند در بسیاری از مجلات یافت به تخریب. سخنان کارانزا درست از آب درآمد و او به وعدهاش عمل کرد و ۵۰ میلیون پزوتا بودجه را برای ساخت استادیوم اختصاص داد. او 155 بار گلزنی کرد و یک بار همراه با لوس بلانکوس قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد. این بار سویا در فینال که در همپدن پارک گلاسکو برگزار میشد، مقابل باشگاه هم وطن خود، اسپانیول قرار گرفت. با هدایت مربیانی برجسته چون میگل مونیوز و مانولو کاردو، سویا توانست در دو جام یوفای متوالی بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ شرکت نماید. در فصل ۵۷-۱۹۵۶ دوباره همان داستان تکراری اتفاق افتاد و سویا نایب قهرمان لالیگا شد. با این وجود سویا در انتهای فصل ۷۳-۱۹۷۲ دوباره به دسته پایینتر سقوط نمود. در فصل ۶۸-۱۹۶۷، سویا برای نخستین بار و پس از ۳۱ سال به دسته پایینتر سقوط کرد؛ ولی پس از یک فصل دوباره به لالیگا بازگشت.

این باشگاه با نام نیوتون هیث در سال ۱۸۷۸ تأسیس شد و از سال ۱۸۸۵ تبدیل به یک باشگاه حرفهای شد. نخستین بازی رسمی که در این استادیوم برگزار شد نیز، نخستین بازی فصل ۵۹-۱۹۵۸ بود که در آن سویا موفق شد با نتیجه ۲-۴ رقیب همشهری اش رئال بتیس را شکست دهد. ] تیم این باشگاه در لالیگا بازی میکند و جزو سه تیمی است که هرگز به دستهٔ پایینتر سقوط نکردهاست. این بازی در پایان وقتهای معمول و اضافی با نتیجه ۲-۲ به پایان رسید و گلهای سویا را آدریانو کوریا و فردریک کانوته به ثمر رساندند. در همان سال سویا در فینال کوپا دل ری در مادرید، به مصاف ختافه رفت که در این بازی نیز با تک گل فردریک کانوته به پیروزی رسید و چهارمین قهرمانی باشگاه در جام حذفی به دست آمد. این فصل نقطه عطفی در تاریخ باشگاه سویا بود؛ زیرا در این فصل نخستین جام اروپایی باشگاه در فینال جام یوفا و با شکست ۴ بر ۰ باشگاه میدلزبورو در فیلیپس اشتادیون آیندهوون به دست آمد.

دیدگاهتان را بنویسید