باشگاه فوتبال رئال مادرید

این ورزشگاه جزو ورزشگاه های 5 ستاره یوفا بوده و تاکنون میزبان مسابقات بسیاری در رده های بالای بین المللی و فینال های لیگ قهرمانان اروپا، که آخرینش به سال 1999 مربوط است، بوده است. آنها دارای رکورد ۳۴ بار قهرمانی در لالیگا، ۱۹ قهرمانی در کوپا دل ری (جام حذفی)، ۱۱ سوپرکاپ اسپانیا، ۱۳ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۲ جام یوفا، ۴ سوپرکاپ اروپا و ۴ قهرمانی در جام باشگاههای جهان هستند. او رونالدو را از پی اس وی خرید و توانست سه جام کوپا دل ری، سوپر جام اسپانیا و جام در جام اروپا را برای باشگاه به ارمغان آورد. در دسامبر 2009، بارسا جام باشگاه های جهان 2009 را نیز فتح کرد و اولین تیم تاریخ فوتبال شد که شش گانه جام ها را توانست کسب کند. این تیم از فصل 93-1892 کار خود را در لیگ دسته اول شروع کرد. باشگاه فوتبال منچستر یونایتد یکی از باشگاههای حرفهای فوتبال در لیگ برتر فوتبال انگلستان است. سزار رودریگز با 232 گل زده در بین سال های 1942 تا 1955 دومین گلزن برتر بارسا می باشد.

در همان سال بود که پرز با صرف هزینههای سنگین، تیمی را تشکیل داد که بهخاطر داشتن ستارگان بزرگ، در سرتاسر جهان به نام «کهکشانیها» معروف شد. بارسلونا تنها تیمی است که موفق شد برای دوبار در سال های 2009 و 2015 سه گانه را کسب کند. در 18 دسامبر 2009 بارسا با شکست 2-1 استیودیانتس ششمین عنوان قهرمانی خود را در یک سال به دست آورد و تنها تیمیست که شش گانه جام ها را در تاریخ فوتبال فتح کرده است. در نتیجه برای اولین بار در اسپانیا اولین سه گانه را به دست آورد. همچنین بارسلونا با فتح لالیگا با 90 امتیاز و فتح سوپر جام برای نهمین بار توانست دو رکورد تازه در فوتبال اسپانیا به ثبت برساند. در 1999 ریوالدو به عنوان چهارمین بازیکن بارسلونا توانست عنوان بهترین بازیکن فوتبال سال اروپا را کسب کند. این ورزشگاه در مرکز شهر مادرید قرار دارد و از سال ۱۹۴۷، ورزشگاه اختصاصی این تیم نام گرفت.

کمپ نو («میدان جدید»)، که غالباً به طور اشتباه «نیوکمپ» خوانده می شود ، ورزشگاه فوتبالی است که در شهر بارسلون در کشور اسپانیا قرار دارد. همچنین بارسا هواداران بسیار برجسته ای تاکنون داشته که در این میان می توان به پاپ ژان پل دوم که عضو افتخاری باشگاه بود یا خوزه زاپاترو که نخست وزیر فعلی اسپانیا است اشاره کرد. وی به توصیه کرایف، آکادمی جوانان بارسلونا، لا ماسیا را در 20 اکتبر 1979 تأسیس کرد. در 16 مه 1979 بارسلونا با شکست 4-3 فورتونا دوسلدورف در مقابل بیش از 30٬000 طرفدار بارسلونایی که برای دیدن بازی به بازل سوئیس آمده بودند، توانست برای اولین بار جام در جام اروپا فتح کند. در آغاز فصل 1985-1984 تری وینابلز به عنوان مربی انتخاب شد و توانست لا لیگا را با هافبک برجستهٔ آلمانی، برند شوستر فتح کند. باشگاه یوونتوس به انتخاب فدراسیون بینالمللی تاریخ و آمار فوتبال به عنوان دومین تیم برتر قرن ۲۰ اروپا شناخته میشود.

سپاهان مدعی اصلی قهرمانی لیگ برتر ۲۱ ؟ در سال ۲۰۰۰، منچستر یونایتد به جام باشگاههای جهان راه یافت و لیگ برتر را نیز دوباره در فصلهای ۲۰۰۰-۱۹۹۹ و ۲۰۰۱-۲۰۰۰ فتح کرد. اما با نایب قهرمانی در لیگ برتر و قهرمانی در جام اتحادیه، این امر را جبران کرد. در سال ۱۹۶۳ لیگ ملیِ بوندسلیگا تشکیل شد و قرار شد پنج تیم از اوبرلیگای جنوبی در آن شرکت کنند. در سال 1908 یکی از اعضای کادر فنی طرحی را به باشگاه ارائه داد مبنی بر اینکه این سه حرف داخل دایرهای قرار بگیرند. تمرد بازیکنان از نونیز در رویدادی که به هسپریا موتینی شهرت دارد در همین فصل رخ داد و این فصل با پیروزی 1-0 در مقابل رئال سوسیداد در فینال کوپا دل ری به پایان رسید. هماکنون خزانه سلطنتی قطر ۷۰ ٪ سهام این باشگاه را در اختیار دارد. این افزایش اعضا به لحاظ مالی تیم را قادر به تهیه ورزشگاه جدید ساخت. علی رغم تمام این موفقیت ها داخلی، عدم پیروزی بارسا در فینال لا لیگا 2000 که سبب قهرمانی رئال مادرید شد، استعفای نونیز و فن خال را در پی داشت.

او تقریباً 20 سال در رئال مادرید حضور داشت اما تا سال 1999 قهرمان جام باشگاه های اروپا نشده بود. همچنین در آخرین رویارویی دو تیم در سال 2002 که توسط رسانه های اسپانیا «رقابت قرن» نام گرفت، بیش از 500 میلیون نفر شاهد دیدار دو تیم بودند. این مجله شامل گزارشهای مربوط به مسابقات باشگاه در ماه گذشته و همچنین اطلاعات مربوط به تیمهای ذخیره و جوانان و آکادمی باشگاه است. اين تيم راه راه پوش ، همواره در تمامي مسابقات از اميدهاي مسلم قهرماني است . در دوران گمپر، تیم فوتبال بارسلونا موفق شد یازده بار مسابقات فوتبال کاتالونیا، شش بار کوپا دل ری و چهار بار کوپا دی پیرنه را فتح کرده و نخستین «عصر طلایی» خود را تجربه کند. در 14 مارس 1909 ، بارسلونا به ورزشگاه اینداستریا نقل مکان کرد. در نهایت باشگاه به ورزشگاه لس کورتس که در همان سال افتتاح شده بود، نقل مکان کرد. گل او در فینال گلاسکو که باعث قهرمانی سال 2002 چمپیونزلیگ شد، برای همیشه در خاطر هواداران رئال مادرید خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید