باشگاه فوتبال رئال مادرید

به گفتهٔ مانوئل واسکس مونتالبان، پیوستن به بارسلونا بهترین راه برای کاتالانها بود تا هویت خود را نشان دهند، این راه نسبت به پیوستن به جنبشهای ضد فرانکو کم هزینهتر بود و امکان ابراز مخالفت را به آنها میداد. خطوط اطراف حروف برای نشان دادن سرسختی و قدرت این تیم، ضخیمتر و پررنگتر شد. این نشانواره در اصل از حروف حالت داده شدهٔ F (فوتبال)، C (باشگاه)، B (بایرن) و M (مونیخ) تشکیل شدهاست. پس از اتمام فصل اول در این لیگ، تیم در انتهای فصل دو امتیاز از رقیب محلی خود، باشگاه فوتبال واکر مونیخ کم آورد و دوم شد. رقیب اصلی رئال مادرید بارسلونا می باشد. پس از دوران رقابت گلادباخ با بایرن در دهه ۷۰، این بار برمن با مربیگری “اوتو رهاگل” در اوایل دهه ۹۰ رقیب قرمزپوشان مونیخ شد، بنابراین بایرن از روش قدیمی خود استفاده کرده و دوباره دست به کار شد. اولین لیگ فوتبال اسپانیا در سال 1929 تاسیس شد و رئال مادرید توانست به صورت مشترک با تیم حریف خود، بارسلونا، مقام دوم در فصل اول این مسابقات را به دست بیاورد. اولین گل رسمی که در این استادیوم مقابل بایرن مونیخ به ثمر رسید، توسط میروسلاو کلوزه از وردربرمن در بازی ۵ نوامبر ۲۰۰۵ بود.

قبل از این تاریخ بایرن به مدت ۳۳ سال در ورزشگاه المپیک مونیخ بازی می کرد. ] اما در مجموع برای بایرن فصل خوبی نبود و آنها نه تنها نتوانست جامی تصاحب کنند که درگرفتن سهمیه فصل بعد لیگ قهرمانان اروپا نیز ناکام ماندند. دورتموند با اقتدار در فصل ۲۰۱۲/۱۳ به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید و در این فینال به رقابت با بایرن در ویمبلی رفت. بهترین دوران تاریخ باشگاه به اواسط دهه ۷۰ میلادی بر می گردد که بایرن تحت کاپیتانی فرانتس بکن باوئر موفق به ۳ قهرمانی پشت سر هم (۱۹۷۶-۱۹۷۴) در لیگ قهرمانان اروپا شد. باشگاه بارسلونا موفق شد عنوان ارزشمندترین باشگاه فوتبال جهان را از رئال مادرید بگیرد. آن ها از سال ۱۹۹۴ (آغاز تأسیس لیگ دسته چهارم) تا سال ۲۰۰۸ در این لیگ مسابقه می دادند و در سال ۲۰۰۴ موفق به قهرمانی در این لیگ شدند. از آنجا که روباه فریبکار همیشه در مقطع زمانی خاصی به رقیبانش ضربه زده بود، این بار پشت صحنه با ماریو گوتسه ستاره جوان دورتموند به مذاکره پرداخت و در آغاز سال ۲۰۱۳ از بند خرید قرارداد او استفاده کرد. ] در ژوئیه ۱۹۷۸، اتفاقی ناگوار برای رئال مادرید افتاد و سانتیاگو برنابئو در حالیکه مسابقات جام جهانی فوتبال در آرژانتین آغاز شده بود، درگذشت.

در سال 1920 باشگاه نام خود را بازهم تغییر داد و این بار به «رئال مادرید» که اینکار پس از اهدای عنوان رئال توسط شاه آلفونسو سیزدهم اتفاق افتاد. در طرف مقابل بالغ بر 55 درصد از درآمدهای بایرن از محل اسپانسرها و فعالیتهای تجاری باشگاه است. لروی سانه، هم تیمی کیمیش نیز در بایرن با (۱۳.۶) سوم شد. در دقایق ۷۵ و ۷۹ سانه و گنبری گلهای سوم و چهارم تیم فوتبال بایرن مونیخ را وارد دروازه هرتابرلین کردند. ] این دوران تازهٔ بایرن مونیخ با نام فرانس بکنباوئر عجین بود. در ۱۶ ژانویه ۲۰۰۶ با موافقت شهروندان و مسئولین مونیخ، تعداد صندلیهای ورزشگاه از ۶۹۰۰۰ به ۷۱۰۰۰ افزایش یافت. در ادامه و در سال ۲۰۰۶ بود که رامون کالدرون به عنوان مدیر جدید باشگاه انتخاب شد. باشگاه ورزشی بایرن علاوه بر فوتبال باشگاه های شطرنج، هندبال، بسکتبال، ژیمناستیک، بولینگ، و تنیس روی میز را اداره می کند و در فوتبال حرفه ای بیش از ۱٫۱۰۰ عضو فعال دارد.

دومنک در بخشی از سابقه کاری خود مربی تیم های منچستر سیتی و بایرن مونیخ بوده است. در ضمن باید به این موضوع اشاره کرد در دهه ۹۰ به دلیل وضعیت اقتصادی خوبی که باشگاه بروسیا دورتموند داشت، تمام تلاشهای بایرن برای به خدمت گرفتن بازیکنان دورتموند از جمله لارس ریکن بیهوده بود. البته میزان استقلال و قدرت مدیران در این ساختار میتواند در صورت سوء مدیریت به شدت خطرناک باشد؛ برای مثال میتوان به قرار گرفتن دورتموند در آستانه ورشکستگی در اوایل قرن جدید اشاره کرد. ] نبو موفقترین باشگاههای قرن بیستم به انتخاب فیفا رئال مادرید · منچستر یونایتد · بایرن مونیخ · بارسلونا · سانتوس · آژاکس · یوونتوس · پنیارول ریور پلاته · فلامینگو · آ.ث. رئال مادرید رکورددار نماینده بین بازیکنان برتر سال فیفا با داشتن ۱۱ نماینده در سال ۲۰۱۶ میباشد. به گزارش “ورزش سه”، بدون شک جاشوا کیمیش یکی از کلیدی ترین بازیکنان بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان طی سالیان اخیر بوده است. بایرن هم چنین با تیم یوونتوس در تورین ایتالیا رابطه خوبی طی سال های گذشته داشته است. او طی فصول گذشته به همراه بایرن به تمام جام های ممکن دست یافته اما در تیم ملی اوضاع برایش متفاوت پیش رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید