باشگاه فوتبال رئال مادرید

بایرن در سال ۱۹۹۳ “مارسل ویتچک” ستاره جوان این باشگاه و سپس دو سال بعد “چریاکو اسفورزا” هافبک بازی ساز این باشگاه را از چنگ کایزرسلاترن در آورد. وی که یکی جزو بهترین بازیکن یوونتوس محسوب می شود، در سال ۱۹۹۳ جایگاه بهترین بازیکن سال فیفا را از آن خود کرد. بارسلونا در نوامبر سال 1899 تاسیس شد و تاکنون در سطح اسپانیا و اروپا به افتخارات بیشماری رسیده است. اسلوب مدیریتی بارسا با اندیشه دو نظریهپرداز تحسینشده همساز است. الگوی مدیریتی آنها احتمالا بهتر از الگوی مدیریتی باشگاه های انگلیس است. یک پاسخ روشن این است که این تیم در ورزشی بازی میکند که آدمهای دمدمیمزاج فوقالعاده زیادی در آن وجود دارند؛ اما بارسا همواره توپ را در حال حرکت حفظ میکند، مالکیت آن را در بخش بزرگی از زمان بازی در اختیار دارد و حریفانشان را زیر فشاری دائم میبرد، اما یک پاسخ دیگر هم برای این پرسش وجود دارد که تا این اندازه آشکار نیست و دلالتهایی فراتر از زمین بازی دارد. بارسا راهحلی ویژه برای برخی از بحثانگیزترین مسائل نظریه مدیریت ارائه داد. توازن درست میان ستارهها و دیگر اعضای تیم کدام است؟ چتینکایا، معاون رئیس یک باشگاه حاضر در دسته دو فوتبال بلژیک ابراز امیدواری کرد که دهها هزار فوتبالش را در این تیم به پایان رساند.

آخرین دیدار اروپایی دو تیم به فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱ برمیگردد که در بازی رفت بارسلونا در سانتیاگو برنابئو با نتیجه ۲-۰ به پیروزی رسید و بازی برگشت در نیوکمپ ۱-۱ مساوی شد. شهرت تاریخی تیم این باشگاه بدلیل شیوه حمله اي ماهرانه و جذابش بوده کـه تاکیدش را بر بازی باز قرار میدهد. البته خوب است بدانید این باشگاه یک رئیس افتخاری نیز دارد و آن هم آلفردو دی استفانو است. در مقابل، فهرست اعضای بازیکنان بارسا هنوز در چمبره بازیکنان محلی است و اغلب در رختکن این تیم به زبان کاتالونیایی صحبت میشود. در اینبخش مجموعه اي بی نظیر از عکس پروفایل بارسلونا و هواداران این تیم محبوب اسپانیایی را مرور میکنیم. از ابتدا این دو تیم بعنوان نماینده دو منطقه و شهر حریف، کاتالونیا و کاستیل شناخته میشوند. این رقابت بازتابی از تنش هاي فرهنگی و سیاسی میان دو منطقه اسـت کـه از جنگ داخلی اسپانیا نشئت میگیرد. در 1902 میلادی باشگاه نخستین جام خود، کوپا ماکایا را بالای سر برد و نیز در همان سال در فینال نخستین دوره کوپا دل ری بـه مصاف بیزکایا رفت کـه 1 – 2 مغلوب شد. عملیات بازیسازی در ماه می سال 2022 بـه اتمام خواهد رسید و ظریفیت نیوکمپ بـه 105 هزار مقر خواهد رسید.

از مهمترین دستاوردهای وی می توان کمک به بارسا برای به دست آوردن ورزشگاه اختصاصی را خاطر نشان کرد. بارسا از این ایده که چیزی «بیش از یک باشگاه» است، برای پروراندن رابطهای دوسویه با هوادارانش استفاده کرده. بارسا و رئال همچنین به این خاطر که بخش بسیار نامتناسبی از درآمدهای پخش تلویزیونی مسابقات لالیگا، لیگ برتر اسپانیا را دریافت میکنند، نسبت به دیگران مزیت دارند. باشگاه فوتبال بارسلونا با 21 قهرمانی در لالیگا، 25 قهرمانی در کوپا دل ری، 10 قهرمانی در سوپرجام اسپانیا و 2 قهرمانی در کوپا دی لالیگا، بعد از رئال مادرید پرافتخارترین تیم اسپانیا اسـت. رئال مادرید با ۱۵ بازی بدون شکست در لیگ قهرمانان اروپا، رکورددار شکست ناپذیری پیاپی در تاریخ کل چمپیونزلیگ میباشد. آناهیتا زمانیان نخستین بازی خود را ۲۳ آوریل ۲۰۱۶ میلادی و وقتی تنها ۱۸ سال داشت، برای گوتهبورگ مقابل اوربرو انجام داد. •این تیم از سال ۱۹۷۱ دارای یک تیم رزرو و یک تیم زنان است. آیا از سانتوس دهه 1960 (که پله در آن بازی میکرد) بهتر است؟

این ورزشگاه از زمان احداثش درسال 1957، محل انجام بازی هاي خانگی تیم فوتبال بارسلونا اسـت. بعد از یکی از بردهای تازه این تیم، بیش از یک میلیون نفر برای ابراز شادی خود به این موزه آمدند. رئال مادرید یکی از بزرگترین باشگاههای فوتبال جهان است و به نظر میرسد که این باشگاه بتواند کارهایی فراتر از برگزاری یک نشست مطبوعاتی برای بازیکنان و سرمربیان خود انجام دهد. این نشانهها را در نظر بگیرید. در واقع. این بار هم منچستر یونایتد بازیکنی را از دست داد که با یک تیم دیگر به هدفی رسید. بحثی رایج بین آدمهای خوره فوتبال این است که آیا بارسلونا – که هوادارانش آن را بارسا میخوانند – بهترین تیم فوتبال باشگاهی است که دنیا تا به حال به خود دیده؟ مدیریت باشگاه به مجمعی پاسخگو است که 2500 عضو آن به شکل تصادفی انتخاب میشوند و 600 عضو دیگرش باسابقهتر از همه هستند. بنابراین بایرن بالغ بر 130،000 عضو دارد که سالانه 50 یورو میپردازند تا بخشی از e. کهکشانی ها با دراختیار داشتن ثروتی بالغ بر 4.75 میلیارد دلار در این جایگاه قرار دارد. این باشگاه بالغ بر ۲۰۰ باشگاه هواداری رسمی را در ۲۴ کشور دنیا اداره میکند. و بازی معروف این دو تیم را الکلاسیکو می نامند .

دیدگاهتان را بنویسید