باشگاه فوتبال رئال مادرید

در 18 دسامبر 2009 بارسا با شکست 2-1 استیودیانتس ششمین عنوان قهرمانی خود را در یک سال به دست آورد و تنها تیمیست که ششگانه جامها را در تاریخ فوتبال فتح کردهاست. در دسامبر 2009، بارسا جام باشگاههای جهان 2009 را نیز فتح کرد و اولین تیم تاریخ فوتبال شد که ششگانه جامها را توانست کسب کند. ] او همچنین برترین پاسور تاریخ بارسلونا با ۳۰۵ پاس گل، برترین گلزن این باشگاه در رقابتهای اروپایی با ۱۲۴ گل، مسابقات بینالمللی با ۱۳۲ گل و برترین گلزن تاریخ لالیگا با به ثمر رساندن ۴۷۴ گل میباشد. در اواسط دهه ۱۹۴۰، زمانیکه باشگاه به کمک مالی و حمایتهای هواداران برای مقابله با خصومتها و دیکتاتوری فرانسیسکو فرانکو نیاز داشت، ایده پنیِس را مطرح کرد. از مهمترین دستاوردهای وی میتوان کمک به بارسا برای به دست آوردن ورزشگاه اختصاصی را خاطر نشان کرد. کریم بنزما که بار دیگر با یک گل مهم در مقابل ختافه، گره بازی را باز کرد و به پیروزی 2-0 تیمش کمک کرد، در پایان بازی به گفتگو با خبرنگاران پرداخت.

علی رغم تمام این موفقیتها داخلی، عدم پیروزی بارسا در فینال لا لیگا 2000 که سبب قهرمانی رئال مادرید شد، استعفای نونیز و فن خال را در پی داشت. بارسا در حالی فصل را به پایان رساند که در ورزشگاه المپیک رم، منچستر یونایتد فاتح سال قبل جام باشگاهها را با نتیجه 2-0 شکست داد و سومین عنوان قهرمانی جام باشگاههای اروپا را فتح کرد. اسپانیول در فصل 2009-2008 با کسب پیروزی 2-1 در مقابل بارسا تنها تیمی است که توانسته سه بار در یک فصل بارسلونا را در نیوکمپ شکست بدهد. اسپانیول در تمام طول 70 سال گذشته تنها سه بار بالاتر از بارسلونا قرار داشته و در مسابقات جام حذفی کاتالونیا تنها در سال 1957 موفق به پیروزی در برابر بارسا شدهاست. قرار داشت و پس از آن برای ۶۰ سال به باشگاه فوتبال پاری سن-ژرمن اجاره داده شد. دهه 1960 موفقیتهای کمتری برای باشگاه به همراه داشت و لا لیگا کاملاً در دست رئال مادرید بود. بایرن به عنوان موفقترین باشگاه فوتبال در آلمان شناخته شده میباشد، که موفق به کسب ۲۳ قهرمانی بوندسلیگا و ۱۶ قهرمانی جام حذفی شده است. فقط کافی است به این موضوع فکر کنید که چه اسطورههایی بر لوگوی این باشگاه بوسه زدهاند.

بعد از کنارهگیری لاپورتا در ژوئن 2010، ساندرو راسل بعد از مدتی کوتاه به عنوان مدیر جدید باشگاه انتخاب شد. رأیگیری برای انتخاب مدیر جدید در 13 ژوئن 2011 برگزار شد و راسل توانست با کسب 61٫35٪ (تعداد 56٬088 رأی) کل آرای مأخوذه به ریاست باشگاه برسد. علاوه بر عضویت، در ژوئن 2010، به طور رسمی 1٬335 نفر در نقاط مختلف جهان در انجمن هواداران بارسا ثبت نام کردهاند. بارسا به نوعی، نهادی برای ترویج فرهنگ کاتالان و کاتالانیسم است و از این رو عبارت «فراتر از یک باشگاه» (به کاتالانی: Més que un club) را به عنوان شعار خود انتخاب کردهاست. باشگاه فوتبال بارسلونا (به اسپانیایی: Fútbol Club Barcelona) که بیشتر بارسلونا یا به صورت مخفف بارسا شناخته میشود، یک باشگاه فوتبال حرفهای اسپانیایی است که در شهر بارسلون در منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. نیم فصل اول بوندسلیگا به پایان رسید و بایرن مونیخ بار دیگر در صدر جدول قرار گرفت.

در پایان فصل ۹۹-۱۹۹۸، جایگاههای شرقی و غربی نیز بازسازی شد و ظرفیت ورزشگاه به ۶۷،۰۰۰ نفر افزایش یافت. با ظرفیت کل 5000 ، شامل بیش از 3000 صندلی ، این میدان بزرگترین استادیوم فوتبال در بخش یولین خواهد بود. گنجایش این ورزشگاه 99٫786 نفر است، که آن را تبدیل به بزرگترین ورزشگاه اروپا و یازدهمین ورزشگاه بزرگ دنیا میکند. تصور کنید که همین فردا باشگاه یوونتوس اعلام انحلال کند. در 30 ژوئیه 1930، بنیان گذار باشگاه بارسلونا، خوان گمپر، بعد از دوره ای افسردگی به واسطهٔ مشکلات شخصی و اقتصادی اقدام به خودکشی کرد. باوجود کسب قهرمانی در سالهای 1930، 1931، 1932، 1934، 1936 و 1938 در مسابقات کاتالونیا، بارسلونا هیچ موفقیتی در سطح ملی (بجز عنوان بحث برانگیز 1937) به دست نیاورده بود. فصل 2008-2007 برخلاف سالهای گذشته موفقیتی برای باشگاه به همراه نداشت و در پی آن جوزپ گواردیولا مربی تیم دوم بارسلونا در پایان فصل جایگزین ریکارد شد. با پایان یافتن دوره دیکتاتوری فرانکو در 1974، نام باشگاه به نام اصلیش تغییر کرد، طراحی تاج آن به شکل اولیهاش برگردانده شد و دوباره حروف اصلیش را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید