باشگاه فوتبال رئال مادرید

بعد از کنارهگیری لاپورتا در ژوئن 2010، ساندرو راسل بعد از مدتی کوتاه به عنوان مدیر جدید باشگاه انتخاب شد. در سال 1978 جوزپ لوییس نونیز در انتخاباتی توسط اعضای باشگاه به عنوان مدیر جدید انتخاب شد. لوگو بارسلونا در طول صد سال فعالیت، تغییرات جزئی داشته و همین امر سبب شده که در ذهن مخاطبان باقی بماند. هر بخش این لوگو نشان دهنده ی موضوعی تاریخی و خاص است؛ لوگو باشگاه بارسلونا گیرایی بصری خوبی دارد و در حافظهی افراد باقی میماند. لوگو این باشگاه نیز با پیشرفت تیمش، مدرن تر و زیباتر شده و تا به امروز پابرجا باقی مانده است. یوهان کرایف با 11 عنوان قهرمانی، موفقترین مربی باشگاه تا به امروز بوده و با 8 سال مربیگری پی در پی بیشترین مدت باقیماندن در سمت مربیگری باشگاه را داراست. ] ۳ سال بعد، این تیم موفق شد اولین جام خود را با شکست تیم اتلتیک بیلبائو در جام اسپانیا به دست بیاورد.

] بارسلونا با هدایت تیتو موفق به کسب لالیگا گشت و بارسلونا تحت هدایت او توانست رکورد بیشترین گل زده در این رقابتها را بشکند. اسپانیول در تمام طول 70 سال گذشته تنها سه بار بالاتر از بارسلونا قرار داشته و در مسابقات جام حذفی کاتالونیا تنها در سال 1957 موفق به پیروزی در برابر بارسا شدهاست. آخرین بازسازی ورزشگاه نیز در سال ۲۰۰۳ روی داد که حدود ۵ هزار صندلی دیگر به ورزشگاه افزوده شد تا گنجایشش به ۸۰٬۳۵۴ نفر برسد. رونالدینیو نیز بسیار زود به باشگاههای بزرگ برزیلی راه یافت. رکورد بیشترین گل رکورد بیشترین گل زده نیز در اختیار رائول بود. دهه 1960 موفقیتهای کمتری برای باشگاه به همراه داشت و لا لیگا کاملاً در دست رئال مادرید بود. در لوگو ابتدایی باشگاه، یک تاج در بالای لوگو وجود داشت که نماد تاج و تخت آراگون بود و خفاش بالای تاج هم نماد شاه جیمز. این آرم متشکل از سه حرف MCF بود که ۳ حرف ابتدای نام باشگاه (Madrid Club de Fútbol) بود که در زمینهای آبی طراحی شده بود و بر روی لباس سفید تیم قرار داشت. علی رغم تمام این موفقیتها داخلی، عدم پیروزی بارسا در فینال لا لیگا 2000 که سبب قهرمانی رئال مادرید شد، استعفای نونیز و فن خال را در پی داشت.

به هرشکل ستارگان تازهای چون لوییس فیگو، پاتریک کلایورت، لوییز انریکه و ریوالدو در باشگاه ظاهر شدند و بارسا هر دو جام کوپا دل ری و لا لیگا را در سال 1998 بالای سر برد. در سال 1988 کرایف به عنوان سرمربی به باشگاه بازگشت و به زبان سادهتر یک تیم رویایی جمع کرد. مهمترین تغییر این لوگو حذف نقاط مابین حروف و تبدیل آن به «FCB» است. در این سال لوگو بارسلونا مدرن تر و رنگ ها روشن تر شد؛ حروف مشکی و ضخیم با فونت سانسریف روی نوار زرد رنگ جلوه ی خاصی پیدا کردند و توپ فوتبال وسط لوگو هم بهرنگ نارنجی روشن درآمد. بلازی به صورت قرضی به فیورنتینا پیوست و بازی های خوبی به نمایش گذاشت و سال بعد به صورت دائم راهی ناپولی شد. آنها از دهه ۵۰ بود که خود را به عنوان یکی از قدرتهای فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند. این صلیب در قرن دوازده به عنوان یک نماد استفاده میشده است.

در حالی که باشگاه با ستارههای بینالمللی چون روماریو، رونالد کومان، میشل لادروپ و هریستو استویچکوف قرار داد داشت، او ترکیبی از بازیکنان اسپانیایی چون خوزه ماری باکرو، جوزپ گواردیولا و تکسیکی بگیریستین را به زمین میبرد. این شرکت با پرداخت سالانه ۴۰ میلیون دلار تا سال ۲۰۱۷، برند شرکت دویچه تلکوم را روی پیراهن بازیکنان بایرن مونیخ آگهی میکند. در ماه مه نیز، بارسلونا در فینال لیگ قهرمانان اروپا با شکست دادن منچستر یونایتد با حساب 3-1 در ورزشگاه ومبلی لندن که از یک لحاظ تکرار فینال سال 2009 محسوب میشد، برای چهارمین بار قهرمان اروپا شد. در این فصل منچستر یونایتد برای بیست و یکمین بار قهرمان جام خیریه شد، برای اولین بار توانست در لیگ اروپا به قهرمانی برسد و هم چنین برای پنجمین بار در جام اتحادیه انگلستان به قهرمانی رسید. کاتالونیا چند ماه بعد به تصرف در آمد. برگ بو نماد هنرمندان و متفکران یونانی بود؛ پرچم کاتالونیای موجود در لوگو هواداری دوجانبه ی باشگاه بارسلونا و مردم کاتالونیا از هم را نشان میداد.

دیدگاهتان را بنویسید