باشگاه فوتبال بایرن مونیخ

در دهه ۸۰ یکی از بهترین دورانهای خود را سپری کردند و به تیم کرکسها معروف بودند که موفق به کسب دو جام یوفا، ۵ قهرمانی متوالی لالیگا، ۱ قهرمانی جام اسپانیا و ۳ قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند. از سوی دیگر در رقابت های داخلی کشوری و اروپایی یا همان جام قهرمانان اروپا، نتایج قابل توجه و قهرمانی های زیادی کسب می کنند که همین موارد، دلیل اصلی بزرگی این باشگاه های فوتبال به حساب می آیند. با وجود این که فرگوسن منچستر یونایتد را در فصل 88-1987 در لیگ به مقام دوم رساند، ولی در فصل بعدی دوباره منچستر یونایتد یازدهم شد. منچستر یونایتد در فصل 16-2015 با درآمد 689 میلیون یورویی، پردرآمدترین باشگاه فوتبال در دنیا و در سال 2017 با ارزشی معادل 2/86 میلیارد پوند، با ارزشترین باشگاه فوتبال جهان شد. کارل-هاینس رومنیگه؛ طی ۱۰ سال حضورش در بایرن از فصل ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۴، سیصد و ده بار به میدان رفت، ۲۱۷ گل به ثمر رساند و یکی از بهترین گلزنان تاریخ باشگاه شد. جک رولی هم با ۲۱۱ گل در ۴۲۴ مسابقه، سومین گلزن تاریخ باشگاه محسوب میشود. باشگاه بایرن مونیخ در سال ۱۹۰۰ (۷ فوریه)در مونیخ پایتخت ایالت باواریا تاسیس شد. برای هواداران، باشگاه بارسلونا تنها به معنی یک باشگاه فوتبال معمولی نبود، بلکه ایالت کاتالونیا را برای آنها تداعی میکرد.

باشگاه فوتبال بارسلونا در شهر بارسلون در منطقهٔ کاتالونیای اسپانیا قرار دارد. روزنامه گازتا دلواسپورت ایتالیا نیز گزارش داده این پرونده که به نظر میرسد ابعاد پیچیده و گستردهای دارد و شامل نقل و انتقالات فراوانی در این باشگاه ایتالیایی است. تنها بستگان نزدیک اعضای سابق و کنونی باشگاه میتوانند به عضویت باشگاه در بیایند، همچنین اعضای سابق باشگاه که حداقل دو سال سابقه عضویت در باشگاه را دارند نیز میتوانند دوباره عضو شوند. بارسلونا تنها تیمی است که از سال 1955 تا 2011 در جام باشگاه های اروپا حاضر بوده است. بارسلونا را می توان یکی از موفق ترین تیم های قاره اروپا دانست. بته گا مهاجمی پرکار بود که بیشتر دوران حرفه ای موفق خود را در باشگاه زادگاهش یعنی یوونتوس بدست آورد. اغلب اعضای هیئت ناظر از میان مدیران و تاجران شناختهشده در آلمان هستند و بایرن میتواند با استفاده از نام و روابط آنها فرصتهای تجاری و مالی فوقالعادهای برای خود فراهم کند.

از تیم های بزرگ باشگاهی فوتبال در سراسر جهان می تواند به رئال مادرید اسپانیا (پرافتخارترین باشگاه جهان)، بارسلونای اسپانیا، آث میلان ایتالیا، بایرن مونیخ آلمان، پاریسن ژرمن فرانسه، یوونتوس ایتالیا و پورتو پرتقال اشاره کرد. باشگاه بیسبال بایرن مونیخ دیگر زیرمجموعهٔ ورزشی باشگاه فوتبال بایرن بود که طی یک دورهٔ هشت-ساله، در سال ۱۹۶۲ تأسیس و در سال ۱۹۷۰ منحل شد. در تاریخ بوندسلیگا بارها پیش آمده است که بایرن با خرید بازیکنان، دست به تضعیف باشگاههای رقیب در بوندسلیگا میزند. بایرن سپس در جام حذفی نیز قهرمان شد. بازبی در سالهای ۱۹۴۷، ۱۹۴۸ و ۱۹۴۹ با تیم نایب قهرمان لیگ دسته اول شد و در سال ۱۹۴۸ نیز قهرمان جام حذفی انگلیس شد. بارسا با شکست مجدد اتلتیک بیلبائو در فینال سوپر جام اسپانیا 2009 و پیروزی در مقابل شاختار دونتسک در فینال سوپر جام اروپا 2009 دو جام دیگر را نیز بالای سر برد. باشگاه بارسلونا درلایگای اسپانیا جزو سه تیمی است که هرگز به دسته پایین تر سقوط نکرده است.

بارسلونا در این بازی خارج از خانه دشوار برای پیروزی به میدان خواهد رفت چون بعید است در دیدار همزمان، بنفیکا مشکل خاصی مقابل دینامو کیف داشته باشد. ورزش گروهی و مهیج فوتبال، محبوبترین ورزش در تمام شناخته شده است. هر باشگاه فوتبال دارای نماد یا لوگویی است که در طول قدمتش تغییراتی را بر روی آن شاهد بوده است. زمانی که فیگو با باشگاه جدیدش در نوامبر ۲۰۰۲ به نیوکمپ بازگشت، هر بار که در جریان بازی نزدیک توپ میشد، هواداران سوت میکشیدند و او را هو میکردند. هر جای کشور غیر از شهرهای بزرگ مانند رم، میلان و ناپل، یووه تقریبا میزبان است. جدای از ظاهر راه راه، عمودی و شیک لوگوهای پیشین یوونتوس، آن چه در لوگوی این باشگاه ورزشی بیش از هرچیزی به چشم میخورد، نماد دو حیوان اسطورهای است که تاجی را در دست گرفتهاند و یا آن را بر سر نهادهاند. وجود المانهای رویال در لوگوی یوونتوس، بیش از هرچیزی به تاثیرپذیری فوتبال ایتالیا از فرهنگ بریتانیا برمیگردد. در لوگوی امروزی یوونتوس خبری از ستاره نیست. چرا؟

دیدگاهتان را بنویسید