باشگاه فوتبال بارسلونا

دشان مدتی نیز به عنوان سرمربی تیم فوتبال یوونتوس فعالیت داشته است. اما مدتی بعد پیراهن این باشگاه تغییر پیدا کرد و با خطوط عمودی سیاه و سفید رونمایی شد . موفقیت آمیزترین سال ها در تاریخ باشگاه لیورپول، سال های 1964 تا 1985 بود که بهترین آن تحت هدایت باب پیسلی بود که نمایش های او با این تیم، دوران بیل شنکلی را تداعی می کرد. باشگاه فوتبال لیورپول، باشگاه فوتبال حرفه ای است که در لیگ برتر کشورانگلستان حضور دارد و بیش از هر باشگاه دیگر انگلیسی افتخارات کسب کرده است. آنتونی رامالتس و ویکتور والدز که موفقترین بازیکنان در کسب این جایزه هستند، هر کدام پنج بار این جایزه را بردهاند. هر دو فاجعه اثرات و واکنش های وسیعی بر فوتبال انگلیس و اروپا و خود باشگاه تا به امروز در پی داشت. در صورت مشاهدهی کلمات رکیک و نامناسب، اشتراک آن كاربر حذف شده و دسترسی وی به سایت قطع خواهد شد. پروکتر اند گمبل: شرکت چندملیتی و آمریکایی مربوط به کالاهای مصرفی است که دفتر مرکزی آن در شهر سینسینتی، در ایالت اوهایو قرار دارد. جان هولدینگ در آنفیلد رود زمینی را به اورتون اجاره داد که این باشگاه از آن به بعد در آن، بازی های خانگی اش را برگزار می کرد.

لیورپول شدیدترین رقابت ها را با باشگاههای فوتبال منچستر یونایتد و اورتون، که معمولاً با این تیم دربی مرزی ساید را برگزار می کند، دارد. در طول بازسازی ورزشگاه، منچستر یونایتد بازیهای خانگیاش را در ورزشگاه خانگی منچسترسیتی برگزار میکرد. در طول تاریخ لیورپول، رنگ لباس خانگی این تیم، اغلب قرمز بوده اما در بدو تاسیس باشگاه، لباس آبی و سفیدی که بازیکنان بر تن می کردند که به لباس باشگاه اورتون شباهت داشت. هواداران باشگاه لیورپول در طول تاریخ درگیر دو فاجعه ی بزرگ شدند. آنفیلد دارای دو دروازه ورودی است که این دروازه ها به احترام دو مربی بزرگ باشگاه، باب پیسلی و دیگری بیل شنکلی نامگذاری شده است . باشگاه رئال مادرید یکی از موفقترین باشگاههای اروپا و جهان میباشد و به انتخاب فیفا موفقترین تیم قرن بیستم به شمار میآید. بارسا به نوعی، نهادی برای ترویج فرهنگ کاتالان و کاتالانیسم است و از این رو عبارت «فراتر از یک باشگاه» الگو:کاتالانی را به عنوان شعار خود انتخاب کرده است. گروه ورزشی فینوی (به انگلیسی: Fenway Sports Group) با کوته نوشت (FSG) شرکت سرمایهگذار آمریکایی است که مالکیت باشگاههای بوستون ردساکس در لیگ برتر بیسبال آمریکا و لیورپول در لیگ برتر فوتبال انگلستان را داراست.

اولین رویارویی با اورتون نیز پس از صعود لیورپول از دسته سوم به یکم در دو سال بعد اتفاق افتاد. در بالای آن شکلی از دروازه ی شنکلی که روی آن شعار معروف لیورپول ” You’ll Never Walk Alone ” نوشته شده، به چشم می خورد. لیورپول به طور مشترک هجده بار عنوان قهرمانی در (بالاترین سطح) لیگ،هفت جام حذفی، هشت جام اتحادیه و پنج جام قهرمانی باشگاه های اروپا که رکوردی برای یک باشگاه انگلیسی محسوب می شود، کسب کرده است. بلافاصله پس از جنگ دوم جهانی، پنجمین عنوان، و در دومین سال بعد از صعود دوباره ( در سال 1962) ، ششمین عنوان قهرمانی خود را کسب کرد. باشگاه طی دهه 1990 دچار افت شد اما با کسب سه جام قهرمانی در سال 2001 و پنجمین جام قهرمانی باشگاه های اروپا دوباره مطرح گردید. در پایان فصل ۱۹۸۳-۱۹۸۲ بارسلونا توانست با مربیگری منوتی، رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان کوپا دل ری شود. لیورپول از آن پس جای خود را در این لیگ تثبیت کرد و توانست در سال 1901 برای اولین مرتبه قهرمان انگلیس شود.

جالب توجه، پیروزی های بزرگ لیورپول بعد از صعود ( مانند سال 1906) ، یا به عبارتی بعد از آغاز به کار دوباره لیگ پس از دو جنگ جهانی است. تحت برنامه کمیسیون ملی فرانسه برای یونسکو قرار گرفته است ، این برنامه پس از مدرسه ، که توسط بنیاد اجرا و توسعه یافته است ، به کودکان محروم 7 تا 11 ساله پوسی از طریق آموزش و ورزش. این تیم بعد از جنگ جهانی اول، ابتدا دوبار در لیگ چهارم شد، قبل از این که درسال 1922 و 1923 عنوان قهرمانی را به دست آورد. در ابتدا لباس های آن ها درست مثل بیلبائو آبی و سفید بود. رقابت و چشم و هم چشمی بین لیورپول و منچستر قبلا با بوجود آمدن موفقیت های منچستر یونایتدی یا لیورپول در عرصه فوتبال و باشگاهی بود . در سال 1800 ، لیورپول و منچستر بر شمال غرب انگلستان به دلایل مختلفی حکمفرما بودند ، لیورپول با وجود رودخانه مرسی موقعیت زیاد شغلی و مالی را برای اهالی شهر بوجود آورده بود . در سال2019-2020 لیورپول در جدول لیگ انگلیس با قدرت و اختلاف صدر نشین شد اما در لیگ قهرمانان اروپا در مقابل اتلتیکو تن به باخت داد و حذف شد.

کریم بنزما با 11 گل زده پنجمین گلزن برتر فصل 2020/21 لالیگاست و با لوئیس سوارز 5 گل فاصله دارد. در کنار مسی، چهار بازیکن دیگر قرار دارند که توانستهاند بیش از صد گل برای بارسلونا بزنند: لوییس سوارز (۱۹۷)، سزار (۱۹۰)، لاسلو کوبالا (۱۳۱)، و ساموئل اتوئو (۱۰۸). زمین خانگی تیم اتلتیکو ورزشگاه ویسنته کالدرون است که 54.960 نفر ظرفیت دارند و باشگاه قصد رفتن به ورزشگاه جدیدتری با ظرفیت 70.000 نفر را با نام لا پینتا دارد. با میانگین سنی 22 سال، تیم سر مت بازبی در آن سال ها توسط رسانه ها «بچه های بازبی» (به انگلیسی:Busby Babes) خوانده می شد. اما تمام این مسائل باعث نشد که این باشگاه از هم بپاشد و بعد از رفتن تعدادی از بازیکنان خود همچنان با ستارگانش می خواهد کار را ادامه داده و در پایان فصل جدبد، باز هم به سری ا بازگردد. لیورپول یکی از پرطرفدارترین باشگاه های فوتبال در جهان است که از طرفداران مشهور این تیم میتوان به لبران جیمز، کارولین وزنیاکی بانوی شماره 1 تنیس جهان، دنیل کریگ بازیگر انگلیسی،ساموئل ال. پیروزیهای پرگل و پیاپی این تیم ندای یک فصل خوب را میداد که در اواخر فصل این گونه نشد. در ژانویه ی 2012 این باشگاه اعلام کرد که طی قراردادی به مبلغ 25 میلیون پوند با واریور بسته است و از فصل 2013-12 به مدت شش سال این شرکت به جای آدیداس لباس های باشگاه را تولید خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید