بارسلونا و رئال، جزو 5 باشگاه ورزشی ثروتمند نخست جهان

به دنبال استعفای شوکه آور او در اوایل دهه 90 ، سلطنت لیورپول به عنوان تیم غالب انگلیس شروع به لغزش کرد. در هنگام شروع بازی های فصل قبل لیگ برتر احتمال قهرمانی تیم لستر سیتی یک به ۵ هزار برآورد شده بود. گوانگ چانگ در سال ۲۰۱۶ باشگاه وولورهمپتون را به قیمت ۴۵ میلیون پوند خریداری کرده و این باشگاه فصل اخیر لیگ قهرمانی فوتبال انگلیس را با قرار گرفتن در رتبه ی ۱۵اُم به پایان رساند. پیزلی به عنوان یکی از موفق ترین مربیان فوتبال کشور شناخته می شود که 6 عنوان لیگ، 3 جام اروپایی و 9 جام داخلی را کسب کرده است. او در حال حاضر بهترین گلزن تاریخ باشگاه رئال مادرید محسوب می شود و سه توپ طلا را هم به نام خود ثبت کرده است. تا جنگ جهانی دوم صاحب ورزشگاه، مونیخ ۱۸۶۰ بود و هنوز هم در میان مردم بطور محاورهای ورزشگاه «شصت» شناخته میشود. در فصول بعد از ۱۲-۲۰۱۱، منچستر یونایتد و لیورپول هم در چند فصل از جمع چهار تیم برتر جدا شدند و چلسی حتی در فصل ۱۶-۲۰۱۵ به رتبهٔ دهم دست یافت.

این باشگاه در سال 1990 برنده هجدهمین لیگ خود شد و برای عنوان نوزدهم 30 سال انتظار کشید تا فصل جاری که در آستانه کسب این عنوان قرار دارد. دالگلیش که در میان متعصبان آنفیلد ملقب به “پادشاه” بود، این تیم را به سمت موفقیت های دیگری از جمله هجدهمین عنوان قهرمانی لیگ هدایت کرد. مدیر آکادمی الکس اینگلتورپ گفته است که وظیفه آکادمی تولید بازیکنان نخبه از نظر جسمی ، فنی ، تاکتیکی و ذهنی با کیفیت کافی برای نمایندگی تیم بزرگسالان در لیگ قهرمانان است. در ادامه ویدیویی از لیورپول را برای شما عزیزان قرار دادیم. این تیم که در سال 2010-2009 درآمدی معادل 398 میلیون یورو (488 میلیون دلار) داشت، در فهرست دلوات از پردرآمدترین باشگاههای فوتبال دنیا، بعد از رئال مادرید در رده دوم قرار دارد (پارسال درآمد رئال 439 میلیون یورو بود). ورزشگاه این باشگاه، آنفیلد، در اصل به رقیب محلی این تیم اورتون تعلق داشت، تا زمانی که یک نزاع منجر به ایجاد یک زمین جدید در گودیسون پارک شد.

مونتی در سال 1940 در 39 سالگی بازنشسته شد. آراگونس در طی دوران دوم مسئولیت خود، باشگاه را در سال ۱۹۸۵ به نایب قهرمانی در لا لیگا و قهرمانی کوپا دل ری رساند. این بازیکن مکزیکی در طول دوران حضور در برنابئو 5 عنوان قهرمانی لالیگا، یک کوپا دل ری، سه سوپرکاپ و یک قهرمانی جام یوفا کسب کرد. در ادامه با کسب موفقیت های بیشتر در داخل و خارج از میدان، از جمله عناوین مختلف قهرمانی، نام این باشگاه بیش از پیش بر سر زبان ها افتاد. پیش از رسیدن به دهه 70 ، عشق بیل شنکلی به بازی و شخصیت کاریزماتیک او، دوران جدیدی را برای باشگاه به ارمغان آورد. در جدیدترین رده بندی این مجله، بارسلونا برای نخستین بار و با کنار زدن رئال مادرید، به عنوان ارزشمندترین باشگاه دنیای فوتبال معرفی شده است. پیزلی از آغاز در تسلط لیورپول در انگلیس و اروپا حضور داشت و تنها سرمربی بود که تا زمان قهرمانی 3 گانه زیدان با رئال مادرید، موفق به قهرمانی با یک تیم واحد در اروپا شده بود. قبل از اینکه جرارد هولییر فرانسوی فقط چند ماه بعد به عنوان سرمربی منصوب شود، به عنوان کمک مربی به اوانز پیوست. روی اوانز یکی از اعضای دیرینه لیورپول در سال 1994 زمام امور را به دست گرفت، اما تنها موفق به کسب یک عنوان جام اتحادیه شد.

آنفیلد پنج سال بعد به عنوان اولین مکان پخش رنگی این برنامه انتخاب شد . بارسلونا تنها تیمی است که از سال 1955 تا 2015 در جام باشگاههای اروپا حاضر بودهاست. در این فصل راجر هانت با به ثمر رساندن ۲۹ گل به همراه ویلی ارواین بازیکن برنلی بهترین گل زن لیگ شدند.لیورپول در دومین حضورش در جام باشگاه های اروپا در فصل (۱۹۶۶-۶۷) موفقیتی را کسب نکرد. سونس فقط موفق به کسب یه جام حذفی شد. اولین مسابقه رقابتی تیم لیورپول در 3 سپتامبر 1892 در حالی برگزار شد که آن آن ها به راحتی هایر والتون را 8 – 0 شکست دادند. قرار گرفتن بارسلونا در صدر ارزشمندترین باشگاههای جهان در حالی صورت میگیرد که این باشگاه در ماههای اخیر با “ابر ستاره” خود “لیونل مسی” به چالشهای زیادی خورده است. پس از اینکه یازده علاقه مند دیگر به آگهی روزنامه وی پاسخ دادند، این رویا به واقعیت تبدیل شد و بارسلونا به وجود آمد.

یک سال بعد استعفای شنکلی با شوک و ناراحتی روبرو شد، اما پس از آن دوران باب پیزلی آغاز شد که در آن موفقیت به اشکال مختلفی رخ داد. وی در سال گذشته برای جذب اسلام سلیمانی بیش از ۲۹ میلیون پوند هزینه نمود. پس از هفت سال دوری، لیورپول برای اولین بار در سال 1964 به سطح اول لیگ فوتبال رسید. لیورپول در سال 1966 با حضور در جام برندگان جام اروپا به اولین فینال اروپایی خود رسید اما در وقت های اضافی مقابل بوروسیا دورتموند متحمل شکست شد. باشگاه فوتبال لیورپول در سال 1964 اولین بار وارد رقابت های اروپایی شد و در نیمه نهایی در مقابل اینتر میلانی قرار گرفت که در نهایت با شکست بنفیکا در خانه به قهرمانی رسید. این توجه باعث شد تا در روی زمین نیز توجه بیشتری به منچستر یونایتد شود و فرصتهای خوبی از جمله حامیان مالی خوب و حق پخش تلویزیونی نصیب این تیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید