آشنایی با باشگاه لیورپول (۱۸۹۲-)

در فصول ۰۴-۲۰۰۳ و ۰۵-۲۰۰۴، سویا تحت هدایت خواکین کاپاروش به جام یوفا راه یافت ولی در این رقابتها به موفقیت چشمگیری دست پیدا نکرد و در کوپا دل ری هم تا نیمه نهایی بالا رفت. اما در ادامه و با بازیهای متوالی بدون برد و حذف از لیگ اروپا، از سمتش برکنار شد و دوباره خواکین کاپاروش به عنوان مربی موقت تا پایان فصل برگزیده شد. با هدایت مربیانی برجسته چون میگل مونیوز و مانولو کاردو، سویا توانست در دو جام یوفای متوالی بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ شرکت نماید. بایرن تحت هدایت یوپ هاینکس پس از یک فصل موفق شد در دو فصل متوالی (۸۹-۱۹۸۸ و ۹۰-۱۹۸۹) قهرمان بوندسلیگا شود. آنها در ۲۱ مسابقه مقابل هم بازی کردند و یک رکورد تقریباً کاملاً متعادل (۹ برد برای یوونتوس، ۱۰ برد برای رئال مادرید و ۲ تساوی) کار این دو تیم بودهاست. باشگاه رئال مادرید یکی از موفقترین باشگاههای اروپا و جهان میباشد و به انتخاب فیفا موفقترین تیم قرن بیستم به شمار میآید.

اگرچه بایرن برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ قهرمانی آلمان را کسب کرد اما در اولین دوره بوندسلیگا که در سال ۱۹۶۳ آغاز شد، بایرن برای این مسابقات انتخاب نشد. در آغاز فصل ۰۶-۲۰۰۵ خوان د راموس به عنوان سرمربی باشگاه انتخاب شد. در پایان آن فصل سویا لالیگا را در رده سوم به اتمام رساند. از اولین تصمیماتی که دل نیدو گرفت، منصوب کردن مونچی به عنوان مدیر ورزشی باشگاه سویا بود. مانولو خیمنز، بازیکن اسبق سویا که سالها در این تیم بازی کرده بود و در آن برهه زمانی در تیم ب سویا (سویا اتلتیکو)نتایج خوبی کسب کرده بود، به عنوان جایگزین راموس برگزیده شد. سویا فصل ۰۷-۲۰۰۶ را با قهرمانی در سوپرجام اروپا و با غلبه ۳-۰ بر بارسلونا، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا آغاز کرد. با این وجود سویا در انتهای فصل ۷۳-۱۹۷۲ دوباره به دسته پایینتر سقوط نمود. در اواخر دهه ۱۹۷۰، سویا بازیکنان برجسته آرژانتینی نظیر هکتور اسکوتا و دنیل برتونی را به خدمت گرفت.

وامهای سنگین از یک سو و دستمزد بازیکنان از سوی دیگر، مشکلات عدیدهای را برای مدیران باشگاه به وجود آورد. بدهیهای فراوان در هنگام ساخت ورزشگاه سانچز پیس خوان از یک سو و درآمد کم باشگاه از سوی دیگر، مشکلات عدیدهای را برای باشگاه به وجود آورد. بدهیهای فراوان و مشکلات مالی در این سالها باشگاه را تا آستانه ورشکستگی برد. طبق این گزارش؛ بایرن مونیخ در آستانه به خدمت گرفتن رافینیای ۲۵ ساله در ماه ژانویه در ازای ۵۰ میلیون یورو است. علاوه بر این، تیم پاری سن ژرمن داری یک تیم زنان و یک تیم رزرو است. به عنوان یکی از ثروتمندترین و محبوب ترین باشگاه های جهان، آن ها می توانند منحصراً بر پایه هواداران خود، سرمایه گذاری کنند. سویا در این سه فصل رتبهای بهتر از پنجمی در لالیگا به دست نیاورد. انزو مارسکا (۲ گل)، لوئیس فابیانو و فردریک کانوته گلزنان سویا در این بازی بودند. گلهای سویا در این بازی را خسوس ناواس و دیگو کاپل به ثمر رساندند. در دهه ۱۹۷۰ میلادی، باشگاه سویا از لحاظ اقتصادی شرایط بسیار بدی داشت.

در فصل ۶۸-۱۹۶۷، سویا برای نخستین بار و پس از ۳۱ سال به دسته پایینتر سقوط کرد؛ ولی پس از یک فصل دوباره به لالیگا بازگشت. در آغاز فصل ۱۱-۲۰۱۰، سویا در سوپر جام اسپانیا در دو دیدار رفت و برگشت در مجموع با نتیجه ۵-۳ مغلوب بارسلونا شد. دو قهرمانی در سه فصل حضور عملکرد قابل قبولی برای گواردیولا یوده. این فصل با قهرمانی در دومین جام یوفای پیاپی برای سویا ادامه پیدا کرد. سویا در این فصل با هدایت اونای امری توانست رکورد امتیازات باشگاه در یک فصل لالیگا با ۷۶ امتیاز را به نام خود ثبت کند. ۱ مقابل بارسلونا فصل را آغاز کرد. در ماه مه سال ۲۰۰۲، روبرتو آلس از سمت ریاست باشگاه استعفا داد و یک وکیل سویلی به نام خوزه ماریا دل نیدو، ریاست باشگاه را بر عهده گرفت. تا جایی که خوزه ماریا دل نیدو، رئیس باشگاه اعلام کرد در سویا هر بازیکنی قیمتی دارد و فروشی است و ما مجبوریم برای جلوگیری از ورشکستگی، بازیکنان کلیدی خود را به فروش برسانیم.

در سال ۱۹۷۳، سویا اولین بازیکن سیاهپوست تاریخ خود را از یک باشگاه دانمارکی به خدمت گرفت. این فصل نقطه عطفی در تاریخ باشگاه سویا بود؛ زیرا در این فصل نخستین جام اروپایی باشگاه در فینال جام یوفا و با شکست ۴ بر ۰ باشگاه میدلزبورو در فیلیپس اشتادیون آیندهوون به دست آمد. در ضربات پنالتی، آندرس پالوپ دروازهبان سویا که به عنوان بهترین بازیکن مسابقه نیز شناخته شد، با مهار سه ضربه پنالتی، نقش قابل توجهی در قهرمانی سویا ایفا کرد. در نتیجه این مشکلات، سویا در طی این سه فصل مربیان متعددی را بر سر کار آورد. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، باشگاه سویا شرایط اقتصادی بدی را تحمل میکرد. از فصل ۰۳-۲۰۰۲ به بعد که رئال موفق شدد با ۴ گل حریف را شکست دهد، تا به الان، ۱۸ بازیست که هنوز اتلتیکو موفق به شکست رئال نشده. هر چند با ناکامی در کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا، فصل ناموفقی برای سویا سپری گشت، ولی با بازگشت دوباره مونچی به سویا، سیستم مدیریت ورزشی باشگاه دوباره به روال سابقش بازگشت.

دیدگاهتان را بنویسید