آخرین اخبار «باشگاه فوتبال رئال مادرید

بارسا در حالی فصل را به پایان رساند که در ورزشگاه المپیک رم، منچستر یونایتد فاتح سال قبل جام باشگاه ها را با نتیجه 2-0 شکست داد و سومین عنوان قهرمانی جام باشگاه های اروپا را فتح کرد. پس موفقیتهای پی در پی این تیم مدیر باشگاه رئال که آدولفو ملندز بود در سال ۱۹۰۹ و در اساس نامه جام اسپانیا به تصویت رساند که باشگاه رئال زین پس جزئی از اعضای فدراسیون سلطنتی فوتبال کشور اسپانیا هستند. در فصل 39-1938، یک سال قبل از شروع جنگ جهانی دوم، باشگاه کار خود را در لیگ دسته اول در رتبه چهاردهم به پایان رساند. یک ماه پس از شروع جنگ داخلی اسپانیا در سال 1936، برخی از بازیکنان بارسلونا و اتلتیک بیلبائو داوطلب خدمت سربازی در جمع افرادی شدند که در مقابل شورشیان نظامی می جنگیدند. پشت ورزشگاه نیز محل قرار داشتن مینی استادی است، ورزشگاهی که تیم بارسلونا اتلتیک بازی های خود را در آنجا برگزار می کند. این تیم در بوندسلیگا عملکردی عالی داشت و با ۲۵ امتیاز برتری نسبت به بروسیا دورتموند قهرمان بوندسلیگا شد.

علی رغم تمام این موفقیت ها داخلی، عدم پیروزی بارسا در فینال لا لیگا 2000 که سبب قهرمانی رئال مادرید شد، استعفای نونیز و فن خال را در پی داشت. این تصمیم بسیار نزدیک و متصل به گذار اسپانیا در مسیر دموکراسی و پایان یافتن دیکتاتوری فرانکو در سال 1974 بود. همچنین بارسا هواداران بسیار برجسته ای تاکنون داشته که در این میان می توان به پاپ ژان پل دوم که عضو افتخاری باشگاه بود یا خوزه زاپاترو که نخست وزیر فعلی اسپانیا است اشاره کرد. گفته می شود 25٪ از جمعیت اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند و بعد از رئال مادرید که 32٪ از اسپانیایی ها هوادار آن هستند، بارسا در جایگاه دوم قرار می گیرد. فصل 2008-2007 برخلاف سال های گذشته موفقیتی برای باشگاه به همراه نداشت و در پی آن جوزپ گواردیولا مربی تیم دوم بارسلونا در پایان فصل جایگزین ریکارد شد. در دوران گمپر، تیم فوتبال بارسلونا موفق شد یازده بار مسابقات فوتبال کاتالونیا، شش بار کوپا دل ری و چهار بار کوپا دی پیرنه را فتح کرده و نخستین «عصر طلایی» خود را تجربه کند. داوید آلابا تابستان امسال بایرن را به مقصد رئال ترک کرد تا یک چالش جدید در فوتبال خود را تجربه کند.

حضور مارادونا در بارسا دیری نپایید و او بارسلونا را برای پیوستن به ناپولی ترک کرد. وجوداین اتفاقات نظم را در این باشگاه از بین برد ولی پپ قول داد که در شرایطی این باشگاه را ترک میکند که نام او سالها در باشگاه به نیکی یاد شود. در حالی که باشگاه با ستاره های بین المللی چون روماریو، رونالد کومان، میشل لادروپ و هریستو استویچکوف قرار داد داشت، او ترکیبی از بازیکنان اسپانیایی چون خوزه ماری باکرو، جوزپ گواردیولا و تکسیکی بگیریستین را به زمین می برد. این ورزشگاه جزو ورزشگاه های 5 ستاره یوفا بوده و تاکنون میزبان مسابقات بسیاری در رده های بالای بین المللی و فینال های لیگ قهرمانان اروپا، که آخرینش به سال 1999 مربوط است، بوده است. این ورزشگاه در سال 2018 شاهد تغییراتی خواهد بود. بعدها اردوی پیش از فصل در ایالات متحده که منجر به مصدومیت ساموئل اتوئو و لیونل مسی شد، به عنوان دلیل عدم موفقیت باشگاه اعلام شد. فصل 1973-1974 شاهد حضور یوهان کرایف بود که برای ثبت یک رکورد جهانی به مبلغ 920 هزار پوند از آژاکس خریداری شد. همچنین بارسلونا با فتح 28 کوپا دل ری و 11 سوپرجام اسپانیا از این حیث نیز رکورد دار است. بارسا توانست در سال 2005-2004 لا لیگا و سوپر جام اسپانیا را فتح کند و قرار دادی با رونالدینیو، بازیکن سال فوتبال جهان 2006 ببندد.

در 18 دسامبر 2009 بارسا با شکست 2-1 استیودیانتس ششمین عنوان قهرمانی خود را در یک سال به دست آورد و تنها تیمیست که شش گانه جام ها را در تاریخ فوتبال فتح کرده است. بارسلونا تنها تیمی است که موفق شد برای دوبار در سال های 2009 و 2015 سه گانه را کسب کند. تعداد اعضای باشگاه از فصل 2003-04 از 100٬000 نفر به 170٬000 نفر تا سپتامبر 2009 افزایش قابل توجهی داشته است. هدف اصلی نونیز ارتقا دادن بارسا به سطح یک باشگاه جهانی از طریق ثبات بخشیدن به آن در زمین و خارج از آن بود. در سال 1978 جوزپ لوییس نونیز در انتخاباتی توسط اعضای باشگاه به عنوان مدیر جدید انتخاب شد. بخت یوهان کرایف در فینال دو فصل آخر مربیگریش برگشت و کسب نتایج ضعیف اسباب اخراج او توسط نونیز را فراهم کرد. ] رئال با شکست یوونتوس در فینال لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۷ ضمن قهرمانی برای دوازدهمین در این رقابتها، به نخستین تیمی تبدیل شد که از مقام قهرمانیاش در دورهٔ لیگ قهرمانان اروپا دفاع میکند. او همراه با رئال مادرید 6 بار قهرمان لالیگا و دو بار قهرمان جام یوفا شد.

دیدگاهتان را بنویسید